Форма входа

Статистика посещений сайта
Яндекс.Метрика

***

XV обласний конкурс «Краща миколаївська книга»

Щорічно на Миколаївщині проходить найгучніша книжкова подія –  обласний конкурс «Краща Миколаївська книга». Це один із провідних проектів нашого краю з промоції читання, підтримки місцевих авторів і книжкових видавництв, який упродовж 15 років проводиться управлінням інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської обласної державної адміністрації.

Карантинні обмеження у 2020 році не завадили нашим авторам творити цікаві художні тексти й провадити плідну наукову діяльність. Цього року на конкурс було представлено 67 книг місцевих авторів, виданих протягом 2020 року у 8 миколаївських видавництвах.

Старанно опрацювавши кожну книжку за глибиною, багатством літературно-художніх засобів, професійним рівнем, рівнем редакційно-видавничої підготовки та якістю поліграфічного видання, комісія з 30-ти незалежних експертів визначила кращі серед представлених видань в шести номінаціях.

23 квітня, у Всесвітній день книги і авторського права, за традицією відбулося оголошення переможців XV обласного конкурсу «Краща миколаївська книга».

Найкращим історико-краєзнавчим виданням минулого року стала книга «Николаев в Восточной (Крымской) войне 1853-1856 гг.». Автори – Горбуров Євген Григорович, Левченко Лариса Леонідівна, Бєляєва Катерина Василівна. Видавництво ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева) http://surl.li/sena

Нагороду в номінації «Краще навчальне видання та підручники» здобув навчальний посібник «Актуальні питання цивільного захисту», над яким працював колектив авторів Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова: Віктор Андрійович Дубінін, Валерій Ізмаїлович Ізотов, Віктор Володимирович Ляшенко, Людмила Миколаївна Маркіна, Оксана Юріївна Савіна, Павло Васильович. Видавництво НУК ім. адм. Макарова   http://surl.li/seng

 В  номінації «Найкраще прозове видання»  впевнено здобув перемогу роман-трилогія «Отакі ми, Господи!», патріарха миколаївської прози Анатолія Андрійовича Малярова. Книга  вийшла у видавництві ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева) http://surl.li/senw   

Найкращим поетичним виданням журі конкурсу оголосило книгу «Пусть Николай Святой его хранит…» Лариси Матвєєвої, яка вийшла  у видавництві  М.В. Швеця. http://surl.li/rpsn

 У номінації «Найкраще видання для дітей і юнацтва» більшість експертів віддала свої голоси за «Народні музичні інструменти». Авторка книжки І.О. Гарькава.  Книга побачила світ у видавництві Василя Торубари. http://surl.li/seop

Найкращим літературним дебютом 2020 року визнано книгу малої прози «Арабески и сны» літературознавиці Олександри Філоненко, видавець Ірина Гудим. http://surl.li/seos  

Фахівці Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького та бібліотек-філіалів Централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Миколаєва підготовували буктрейлери про ці видання, з якими і пропонуємо вам ознайомитись. Вітаємо авторів та видавців книг-переможців!

***

Виставка місцевих видавництв «Миколаївська книга-2021» відбулася!

Щорічно до Всесвітнього дня книги і авторського права, який відзначається 23 квітня, Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького організовує виставку місцевих видавництв «Миколаївська книга». За 19 років існування книжковий форум став знаковою подією в культурному житті міста, яку з нетерпінням чекають городяни, читачі та всі поціновувачі книги. В минулому році виставка вперше відбулась у віртуальному форматі. В цьому році вона також пройшла в  онлайні з 19 по 24 квітня.

Традиційно захід відбувається за підтримки управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю  Миколаївської облдержадміністрації та управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської облдержадміністрації та управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради https://cultura.mkrada.gov.ua. Партнерами цьогорічної виставки є: Миколаївська обласна бібліотечна асоціація (МОБА) https://moba.net.ua, Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В.О. Лягіна  http://www.laginlib.org.ua, Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка ЦДБ, http://kinder.mksat.net, Науково-педагогічна бібліотека м. Миколаєва https://library.mk.ua.

Головними точками онлайн-доступу до подій «Миколаївської книги-2021» стали сайти, ютуб-канали, фейсбук-акаунти, блоги організаторів та партнерів.

Відеопанорама книжкової експозиції виставки «Миколаївська книга-2021» https://youtu.be/zF3ReFpudnE  познайомила з 113 новинками 2020-2021 рр. від 10-ти миколаївських видавництв і видавничих центрів, а саме: видавців Ірини Гудим, Василя Торубари, Льва Траспова, Павла Шамрая, Віктора Швеця, видавництв «Іліон» та «Яслав», видавничих центрів МОІППО, НУК ім. адмірала Макарова, ЧНУ ім. П. Могили. Дивіться відеоекскурсію експозицією книжкового форуму https://youtu.be/pkp4I51CBec.

За традицією протягом фестивального тижня події виставки відбувалися в тематичні дні:

     20 квітня – День прози http://surl.li/seij

     21 квітня – День історико-краєзнавчої літератури http://surl.li/seii

     22 квітня – День дитячої літератури http://surl.li/seil

     23 квітня,  у Всесвітній день книги та авторського права http://surl.li/seip, за традицією відбулося оголошення результатів ХV обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга». http://surl.li/segy

     24 квітня виставка фінішувала Днем поезії.  http://surl.li/seiq

Онлайн-контент виставки був представлений широким спектром відеопродукції: екскурсіями, оглядами, інтерв’ю з книговидавцями та авторами, буктрейлерами на книги миколаївських авторів, відеопрочитаннями творів тощо. На віртуальних відвідувачів чекали прямі ефіри у фейсбуку та на платформі ZOOM з відомою краєзнавицею Тетяною Губською http://surl.li/segk, авторкою фентезійних романів Оленою Півненко (http://surl.li/secm), літературною дебютанткою, філологинею Олександрою Філоненко http://surl.li/secd, дитячою авторкою Ольгою Славною http://surl.li/sgou, яких представили ЦМБ ім. Кропивницького, ОДБ ім. В.О. Лягіна, НПБ.

На бібліотечних сторінках у фейсбуку для городян спалахнув літературний флешбук «Літературні смаколики від миколаївських письменників» https://wp.me/pH55Z-4a9, організований ЦДБ ім. Ш.Кобера та В.Хоменка та її філіями.

У Всесвітній день книги і авторського права містяни познайомилися з результатами ХV обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга», відбулася прем’єра буктрейлерів до книг-переможниць, у створенні яких взяли участь бібліотечні фахівці ЦМБ та її філій.

Вперше в межах програми виставки буде представлено авторський ютуб-проект «Альтанка» (http://surl.li/qtvb) від букблогера Костянтина Картузова. Понад 20 миколаївських авторів стали гостями його імпровізованої відеостудії.

Завершальний день виставки місцевих видавництв запам’ятався городянам сюжетом від молодого оглядача культурних новин Романа Галкіна на Talk-блозі «Літсуботи» – новому креативному проекті ЦМБ ім. М. Л. Кропивницького. Миколаївці дізналися  про найбільш значущі події як сучасного культурного життя України, так і про заходи, що відбулися під час книжкового форуму. http://surl.li/seex

 Дивіться, читайте, обмінюйтесь думками!

*** 

Публічне інтерв’ю з Валерієм Бабичем «Дороги, якими я пройшов»

 

Перша зустріч у новому 2021 році стала гарним сюрпризом для містян, які скучили за живим спілкування. 16 лютого 2021 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася зустріч з письменником, кораблебудівником, журналістом Валерієм Бабичем «Дороги, якими я пройшов», яка проходила в рамках циклу «Студії живої історії».

Валерій Васильович, якому  нещодавно виповнилося 80 років,  понад 70 з них прожив у Миколаєві. Він був учасником і свідком багатьох цікавих подій з історії міста, брав участь у будівництві всіх миколаївських авіаносців. Тож йому було про що розповідати. Зустріч проходила у форматі публічного інтерв’ю. А питання до ювіляра були різноманітними.  Ким мріяв стати у дитинстві? Як обирав між музикою та кораблебудуванням? Як розпочалася його кар’єра інженерна-кораблебудівника? Як з інженера став журналістом і письменником?  Як почався шлях до «Золотого пера»?  Розповів пан Валерій і про свої захоплення, а також поділився письменницькими планами. 

На гостини до Валерія Васильовича завітали друзі і колеги по письменницькому цеху, шанувальники творчості письменника.

Користуючись нагодою, присутні привітали з 80-річчям, яке Валерій Васильович нещодавно відсвяткував. Лунали побажання міцного здоров’я, довголіття, достатку, творчості, та життєвої енергії.

Приємним сюрпризом для ювіляра стало музичне привітання від композитора, виконавця, поета, заслуженого артиста України, Олександра Федорович Сичова. 

Щирі поетичні рядки присвятила Валерію Васильовичу миколаївська поетеса Надія Спиридонівна Щедрова, від бібліотеки багато гарних слів сказала директорка бібліотеки,  заслужений діяч культури Тетяна Василівна Тверда.

Гості заходу мали змогу ознайомитися з підбіркою книг за творчістю автора, переглянути відео про кращі авіаносці.

На закінчення зустрічі, Валерій Васильович, як професійний музикант і неодноразовий учасник популярного щорічного фестивалю  «Пісні старого яхт-клубу», виконав популярні пісні минулих років.

В умовах карантинних обмежень всім бажаючим було запропоновано завчасно підписатися на сторінку Центральної міської бібліотеки у Фейсбук, де вони мали змогу переглянути трансляцію заходу наживо. Трансляція відбувалася завдяки технічному мультимедійному обладнанню, наданому завдяки меценатській підтримці Ротарі Клуб Миколаїв.

 

*** 

Нова колекційна фотокнига «История Николаевского зоопарка в фотографиях и документах» В.М. Топчого

 

12 грудня 2019 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нової колекційної фотокниги «История Николаевского зоопарка в фотографиях и документах». Автором фотоальбому є директор зоопарку, заслужений працівник культури України, президент Української Асоціації зоопарків і акваріумів Володимир Миколайович Топчій.

Метою створення нової фотокниги, присвяченої 120-річчю зоопарку, стало бажання зберегти історію візитної картки міста та ознайомити миколаївців, любителів історії з надзвичайно цікавими матеріалами: документами, фотографіями, що зберігаються в архівах Музею історії Миколаївського зоопарку, в приватних фотоальбомах співробітників зоопарку. На цих світлинах присутні змогли побачити історію зоопарку з моменту свого заснування та до сьогодення. Матеріали, які увійшли до книги збиралися десятиріччями,  багато із них побачили світ вперше.

До альбому увійшли рідкі фото сім’ї засновника зоопарку Миколая Леонтовича, військові документи, білети відвідувачів зоопарку 1942 року. Також була представлена книга відгуків з автографом Любові Орлової та записами червоноармійців, які прийшли до визволеного міста і першим побачили  Миколаївський зоопарк.

          На презентації були присутні онука Валентина Леонтович та правнук Олексій Леонтович. Вони подякували за відновлення історичної справедливості  та вихід у світ такої унікальної книги. Валентина Олександрівна прочитала жартівливі вірші, присвячені нинішньому директору зоопарку Володимиру Топчому.

,

Цікавим подарунком для присутніх на зустрічі став романс на музику легендарного миколаївця Миколая Леонтовича «О, если б я сказал».

Привітали автора і колектив зоопарку з виходом книги «История Николаевского зоопарка в фотографиях и документах» та зазначили її важливість, не тільки для зоопарку, але і для всіх городян начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Юрій Любаров, директор Миколаївського обласного художнього музею ім. Верещагіна Сергій Росляков, академік МАУП Миколай Нагорний.

,

За відданість своїй справі  та значний внесок у розвиток зоопарку подякували директору зоопарку Володимиру Топчому голова Миколаївського обкому профспілки працівників культури Любов Назарова, голова Миколаївської обласної організації профспілки працівників державних установ Таміла Бугаєнко.

,

Великий друг зоопарку депутат Миколаївської обласної ради Надія Іванова, зазначила, що зоопарк є родзинкою нашого міста, зробила акцент на важливості його розвитку, побажала довголіття і процвітання закладу та його співробітникам.

За співпрацю колективу зоопарку подякував директор Коледжу преси та телебачення, генеральний продюсер телеканалу ТАК TV Гліб Головченко.

Згадав цікаві епізоди та поділився спогадами про ті часи, коли він працював художником-оформлювачем зоопарку один із найстаріших співробітників зоопарку  художник Анатолій Крутиков.

Член архітектурно-містобудівної ради міста - Володимир Гуллер розповів про участь у оновленні зоопарку до 100-річнго ювілею, побудові вольєрів для диких тварин та встановленні парадних воріт.

Серед присутніх у залі ветеранів зоопарку гостям заходу були представлені три жінки, три співробітниці зоопарку, які все своє життя присвятили улюбленій справі та віддані їй і сьогодні: Валентина Акуніна, Віра Журавльова, Марія Шалаєва.

         Презентація пройшла у супроводі відеороликів  сторінками фотоальбому та    

діяльності сучасного зоопарку.

На заході було представлено виставку експонатів з колекції Миколаївського обласного краєзнавчого музею, присвячену пам’яті засновника зоопарку Миколи Леонтовича.

,

 

 

 ***

Творча зустріч з українською поетесою Галиною Запорожченко

 

6 грудня 2019 року у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася творча зустріч з українською поетесою Галиною Запорожченко.

Пані Галина – освітянка, філологиня і краєзнавиця, членкиня Миколаївської обласної організації Національної спілки  письменників України.  

Її доробок налічує кількасот віршів. Друкуючи свої твори у багатьох поетичних збірниках та антологіях, у 2017 році поетеса випустила свою першу книжку «Крізь роки-літа». Презентація цього видання в лютому 2018 року розпочала знайомство миколаївців з творчістю пані Галини. Неабиякий успіх мала її ліро-епічна поема «Мазепа» (2018), що здобула перемогу в ХІІІ обласному конкурсі «Краща Миколаївська книга» у номінації «Краща поетична збірка» і принесла авторці нагороди всеукраїнського рівня: «Медаль Гетьмана Івана Мазепи» і медаль «За Доброчинність».  

Під час творчої зустрічі відбулася презентація двох поетичних збірок Галини Запорожченко «Хай святиться надія!» та «СонЦе». Обидві були надруковані у видавництві «Іліон». До книжок увійшли твори історичної тематики, філософські поетичні роздуми, вірші про природу й кохання. Вони адресовані якнайширшому колу читачів, усім, хто любить і цінує поетичне слово, у кого за долю України болить душа.

На гостини до Галини Михайлівни завітали рідні, друзі і колеги освітяни, просвітяни, шанувальники творчості поетеси.

Відвідувачі заходу змогли поспілкуватися з письменницею у затишному колі, прослухати поезії у виконанні авторки, її друзів та колег з МОІППО Раїси Коломієць, Лоліти Менько, актора, письменника, просвітянина Миколи Євтушенка.

,

Демонструвалися відеозаписи пісень, написаних на слова пані Галини та її сестри Надії Бойко: «Покохав» (сл. Г. Запорожченко, муз. Я. Музики, вик. В. Гембара), «Хризантеми» (сл. Н.Бойко, муз. Я. Музики, вик. В. Гембара).

Під час творчої зустрічі голова Миколаївської обласної організації НСПУ  Віра Марущак вручила Галині Запорожченко Міжнародну літературну премію ім. Миколи Гоголя «Тріумф» (диплом й медаль) за дорученням голови Комітету з нагородження, президента Міжнародної літературно-мистецької Академії України Сергія Дзюби.

,

Привітали авторку доцент МНУ ім В. О. Сухомлинського Анатолій Погорєлов,  кандидат філологічних наук, викладач ЧДУ ім. П. Могили. просвітянка Владлена Русова,  кандидат мистецтвознавства МОІППО Ольга Петренко, видавець Ганна Румянцева, поетеса Людмила Щетиніна, письменниці Людмила Чижова, Лілія Бондаренко, літературознавець Леонід Ржепецький,  методист МОІППО Максим Запорожченко.

         В кінці зустрічі пані Галина подякувала дорогим друзям та шановним колегам за щедрість сердець та щиру розмову.

 

***

 

«Осіннє натхнення» -

творчий вечір поетеси Алёны Русской

 

29 листопада в Центральній міській бібліотеці відбувся творчий вечір поетеси Алёны Русской (Людмили Миколаївни Щетініної) «Осіннє натхнення».

Алёна Русская – наша землячка, відома українська авторка, літературознавець, просвітянка, кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України.

В творчому доробку Алёны  Русской п’ять книг: чотири  поетичні збірки «Путь к себе», «Рождественский триптих», «Млечный путь, «Я - баба», літературознавча книга «Завещание Мастера: роман М.А. Булгакова «Мастер и Маргарита» та 152 статті з питань літератури та мистецтва в періодиці та літературно-художніх збірниках.

   

На вірші поетеси написали пісні та романси Олександр Гоноболін, Владіслав Коршунов, Олена Шевченко.

Навесні цього року за мотивами поезій Алёны Русской на сцені Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру відбулася прем’єра п’єси-композиції «Скорбя и ликуя» (художній керівник проекту – директор-художній керівник театру Артем Свистун, режисер Євген Олійник).

       Поезії Людмили Миколаївни пронизані любов’ю до рідної землі, її творчому  стилю  властиві щирість,  відвертість і вишукана   елегантність. А ще жіночність у всіх її проявах.

      На гостини до Людмили Щетініної завітали друзі і колеги по письменницькому цеху, просвітяни, шанувальники творчості поетеси.

      Від миколаївських письменників привітала Людмилу Миколаївну голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України Віра Марущак.

Слова вдячності за творчість поетесі висловили  ректор ЧНУ ім. П. Могили Леонід Клименко, заслужений працівник культури Віталій Лоскутников, кандидат філологічних наук, літературознавець Людмила Старовойт, композитор, викладач член Владислав Коршунов,  краєзнавець Олена Гриневич, художниця Ольга Артим.

,

На творчому вечорі прозвучали вірші у виконанні авторки.

Музичним подарунком для Людмили Миколаївни та всіх гостей стали виступи Миколаївського коледжу музичного мистецтва: викладачів Наталії Мальцевої, Ольги Варфоломеєвої, студентів Маргарити Горковенко, Марії Владеєвої, Івана Данченко, Єлизавети Смагіної та ансамблю скрипалів під керівництвом Олени Войскобойникової.

На заході відбулась прем’єра пісні «Реквієм полеглим героям України» на слова поетеси та музику композитора, заслуженого працівника культури України Віктора П‘ятигорського, у виконанні викладача Миколаївського коледжу культури і мистецтв  Ольги Кузьменко.

,

Вечір пройшов в рамках святкування 45-річчя Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України.

 

***

 

Вечір поезії «Два береги»

 

28 листопада в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбувся присвячений двом великим Миколаївським Поетам – Дмитру Креміню і Володимиру Пучкову.  

Два великих поета, два береги миколаївської поезії. Славетні миколаївці довгий час були флагманами літературного та творчого життя в місті, лідерами думок, організаторами культурних подій в Миколаєві, покровителями молодих талантів.

Творча зустріч була приурочена знаковій події – 11 років тому, 28 листопада 2008 року, в міській бібліотеці відбулася презентація унікальної збірки взаємоперекладів поезій Д. Креміня та В. Пучкова, книги-трилінгви «Два береги».

 

Теплими спогадами про своїх друзів поділилися голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України Віра Марущак, поет В’ячеслав Качурін.

,

Звучали поезії Дмитра Креміня і Володимира Пучкова у виконанні друзів, колег по перу, відомих особистостей міста.

З вдячністю пригадали своїх наставників, які дали їм путівку в творче життя, та прочитали улюблені рядки їх поезій Ольга Сквірська, Олег Дорош-Гордій, Ксана Коваленко та Сашко Обрій у відеозапису із Києва.

, ,

Поетичні присвяти пам’яті митців прозвучали від поета Аркадія Сурова і літературознавця Леоніда Ржепецького.

,

Пісні на слова видатних земляків лунали у виконанні  композитора, заслуженого працівника культури України Євгена Долгова, поета-пісняра Віктора Коваленка.

,

Віктор Георгійович подарував родині Дмитра Кременя портрет свого друга і вчителя, намальований художником з Баштанки.

Пам’ятне відеозвернення, присвячене друзям-поетам, передав із Сан-Франциско, наш земляк, фотокореспондент Олександр Кремко.

Під час заходу присутні переглянули фрагменти передач та прослухали аудіо записи за участі митців.

Ведучою заходу виступила заслужений журналіст України Інга Хоржевська.

 

 

***

 

«Любов’ю вишите життя» -

творчий вечір миколаївської письменниці Віри Іванівни Марущак

 

21 листопада в Центральній міській бібліотеці відбувся ювілейний творчий вечір миколаївської письменниці Віри Іванівни Марущак «Любов’ю вишите життя».

Віра Іванівна Марущак -  наша землячка, прозаїк, журналіст з 50-річним стажем, викладач, бібліотекар, громадський діяч. З 2018 року очолює Миколаївську обласну організацію Національної спілки письменників України.

В творчому доробку Віри Марущак 12 книжок - численні прозові твори для дітей, літературні казки, поезії. Створені нею книги є джерелом знань, що формують світогляд людини. Її герої живуть серед нас, вони реалістичні, навчають добру, примушують задуматися, пофілософствувати.

За словами лауреата Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка Дмитра Креміня, творчість Віри Марущак «…відкриває для нас велике духовне багатство нашого народу, що ґрунтується на знанні людської психології, на глибокому проникненні у життєві явища».

Про багатогранний талант і вагомий внесок в розвиток української літератури свідчать численні почесні відзнаки і нагороди, серед яких -  орден княгині Ольги ІІІ ступеня, грамота Верховної Ради України, медаль «Почесна відзнака» Національної спілки письменників України.

Ювілярку привітали представники органів влади і громадськості: голова Миколаївської обласної ради Вікторія Москаленко нагородила Віру Марущак найвищою нагородою Миколаївської обласної ради - «За заслуги перед Миколаївщиною» I ступеню, теплі слова сказали начальник відділу культурно-мистецької роботи управління з питань культури та охорони культурної спадщини. Миколаївської міської ради Наталя Заборовська та голова громадської організації «Миколаїв єдина родина» Владислав Чайка.

Музичним подарунком для Віри Іванівни та всіх гостей стали виступи друзів, колег по творчості: заслуженого артиста України, композитора і співака Олександра Сичова, заслуженого працівника культури України, композитора та виконавця Євгена Долгова, поета, барда В’ячеслава Качуріна,  виконавиці Юлії Ковалевської.

Поздоровити письменницю на вечір прийшло багато її друзів, колег і шанувальників творчості.

Привітали письменницю Віру Іванівну Марущак з 70-річчям заступник голови Миколаївської обласної організації Національної спілки художників України  Дмитро Артим, майстрині пензля Серафима Сєнкевич та Ольга Артим.

Своїми спогадами поділилися друзі-спілчани та друзі-просвітяни: доктор філософських наук, професор, член Національної спілки письменників України Галина Лозко, кандидатка філологічних наук, доцент Людмила Старовойт, літературознавець Поліна Водяна, кандидат мистецтвознавства, доцент Ольга Петренко.

Щирими побажаннями та поетичними рядками привітали колеги-письменники: Анатолій Маляров, Людмила Щетиніна, Галина Запорожченко, Ольга Славна, Лілія Бондаренко.

Від бібліотечної спільноти багато гарних слів сказали директори бібліотек Тетяна Тверда, Тетяна Жайвронок, Наталя Ткаченко, Наталя Семілєт,  провідний фахівець Анна Трокай.

Теплим гумором було сповнене вітання від метра журналістики, режисера Віктора Завізіона.

Побажали сил і натхнення колеги - викладачі навчальних закладів міста: від Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського - професор,  заслужений діяч науки і техніки України Анатолій Ситченко, кандидат філологічних наук Ірина Корнієнко, доцент кафедри української мови та літератури Інна Родіонова, від Миколаївського коледжу культури і мистецтв - викладач Людмила Рура, від - Миколаївського будівельного коледжу - викладач Ольга Попова.

  Слова вдячності від вчителів та учнів Першої української гімназії ім. Миколи Аркаса передали заслужений працівник освіти Валентина Купцова, заслужений працівник освіти Олена Чернявська, керівник кафедри Алла Мороз та заступник директора гімназії №2 Тетяна Нікуліна.

 Модератором зустрічі виступила заслужений журналіст України Інга Хоржевська.

   

 

 

***

«Життєву пісню серцем співаю» -

творчий вечір знаної миколаївської письменниці Людмили Яківни Чижової

 

28 вересня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбувся творчий вечір «Життєву пісню серцем співаю» знаної миколаївської письменниці Людмили Яківни Чижової.

Людмила Яківна - поетеса, прозаїк, дитяча письменниця. Авторка більше тридцяти книжок. Член Національної Спілки письменників України.

За її плечима багато пройдених життєвих доріг, багато відкритих таємниць і багато власних казок, оповідань, віршів, які захоплюють читачів.

На вечорі перед присутніми постала Доля жінки і матері, Доля поетки і просвітянки, людини широкої душі і доброї вдачі - Людмили Яківни Чижової.

Під час творчого вечора миколаївці поринули в чарівний світ поезії та музики. Звучали поезії у виконанні авторки, лунали пісні на її вірші відомих композиторів - заслуженого діяча мистецтв України Тетяни Андріївни Ярової, заслуженого працівника культури Віктора Вікторовича П’ятигорського, у виконанні заслуженого працівника культури України Анатолія Володимировича Рибака, юної виконавиці Антоніни Лаврової, солістів «Народного художнього колективу» зразкової студії естрадного вокалу "Престиж" Інгульського Будинку народної творчості.

З вітальним словом на святі виступили начальник управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації Михайло Федорович Димитров, директор Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Василь Іванович Шуляр, директор Миколаївської обласної бібліотеки для дітей імені В.О. Лягіна Тетяна Анатоліївна Жайворонок, голова Миколаївської обласної організації НСПУ Віра Іванівна Марущак, поетеси Людмила Миколаївна Щетиніна, Ольга Ярославівна Славна та Галина Михайлівна Запорожченко,  журналіст Тетяна Іванівна Даниленко, представники бібліотек міста.

,

Театралізовано, у віршах поздоровив  авторку талановитий чоловічий гурт - просвітянин, актор Микола Андрійович Євтушенко, письменник Віталій Дмитрович Рогожа і поет Олександр Миколайович Мачула.

 Музичний подарунок письменниця отримала від поета В’ячеслава Тимофійовича Качуріна.  

Теплими словами  та цікавими подарунками привітали Людмилу Яківну друзі і колеги по письменницькому цеху, просвітяни, педагоги та учні Миколаєва і Снігурівщини.

Цінними духовними подарунками для ювілярки стали ікона Святої Людмили Чеської та коровай від педагогів зі Снігурівщини.

На вечорі з поетичною композицією виступили учні Миколаївської гімназії №2 та заслужені вчителі України Валентина Володимирівна Купцова і Любов Іванівна Маєнко.

 

Модератором зустрічі була кандидат філологічних наук Інна Юхимівна Береза.

 

 

***

Презентація поетичної збірки «В обіймах сонця» Олександра Сичова

 

26 травня 2019 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація поетичної збірки «В обіймах сонця» заслуженого артиста України Олександра Сичова. Захід було присвячено світлій пам’яті відомого українського поета, публіциста, есеїста, перекладача, Заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Шевченківської премії Дмитра Креміня, який напередодні пішов з життя. Всі присутні на вечорі хвилиною мовчання вшанували пам’ять видатного земляка, який своєї творчістю прославив Миколаївську область і Україну.

Презентована на зустрічі четверта збірка Олександра Сичова «В обіймах сонця» розкриває внутрішній світ автора, світ його пережитого сьогодення, справжнє почуття любові та відповідальності до всіх найважливіших тем життя. Темі сонця, що гріє людство або спалює все навкруги відводиться головна роль, але в постійному порівнянні з добрими або поганими вчинками людини та її наслідками.  Книга вийшла у видавництві «Іліон» у 2019 році, талановито доповнив ілюстраціями поетичну збірку художник Валерій Карпов.

На зустрічі гурмани справжньої поезії змогли поринути в поетичний світ поета та композитора Олександра Сичова. Для гостей вечора звучали вірші та романси у виконанні автора.

Дорогоцінні хвилини поетичного слова миколаївцям  подарували актор та драматург Микола Євтушенко, письменник і друг автора Анатолій Маляров, керівник клубу бардівської пісні «Біла Ворона» Олександр Вербицький, учасники театральної студії «Апельсин» (керівник Марина Звєздова).

           Звучали літературно-музичні композиції у виконанні артистки розмовного жанру миколаївської обласної філармонії, члена Клубу шанувальників творчості Назарія Яремчука Юлії Коваленко та учасників гуртка акторської майстерності «ДОМІК».

          З виходом нової збірки Олександра Сичова привітали голова Миколаївського відділення спілки письменників України Віра Марущак, поет В’ячеслав Качурін, поет і публіцист Петро Панянчук, поетеса Надія Щедрова, журналіст Тетяна Даниленко, художниця Серафима Сенкевич, міській Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Цветик-семицветик», Миколаївський міський Будинок вчителя, Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького, учасники Клубу шанувальників творчості Назарія Яремчука та літературно-мистецького об’єднання «Горицвіт», ГО «Миколаївське обласне козацьке товариство всеукраїнського громадського об'єднання «Всеукраїнське козацьке військо» та інші друзі та партнери автора.

 

***

«Заполоню піснями світ» -

творчий ювілейний вечір Ольги Славної

 

3 травня 2019 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбувся творчий ювілейний вечір поетеси, прозаїка, драматурга Ольги Славної «Заполоню піснями світ».

Ольга Славна – відома миколаївська письменниця, член Національної спілки письменників України та Миколаївського обласного об’єднання товариства «Просвіта». Її творчість знають і люблять дорослі і діти, багато поезій покладено на музику. У творчому доробку письменниці 8 збірок віршів та оповідань, з них 5 – для дітей: «Послухай музику життя», «Лірика засніженого літа», «Я малюю просто небо», «Шлях додому», «Сказки на салазках», «Пригоди Ярика, або Чарівна Мушля» та «Замовити Боса». Нова поетична збірка «Хорали Прибузького краю» вийшла зовсім недавно у видавництві «Іліон». До неї увійшли поетичні твори, написані з 2000 по 2019 рр., які оспівують красу і неповторність рідного краю, родини, українського народу.

На творчому вечорі Ольгу Ярославівну привітали директор Міського методичного центру та клубної роботи Управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР Ірина Лапко, голова Миколаївської обласної організації НСПУ, письменниця, журналістка Віра Марущак, член спілки, відомий дитячий письменник і культурний діяч Анатолій Качан, директор обласної дитячої бібліотеки ім. В. Лягіна Тетяна Жайворонок. Ювілярку поздоровили колеги по перу, відомі миколаївські поети Тетяна Свірська, Аркадій Суров, Людмила Щетініна.

В ході зустрічі пролунали вірші та пісні Ольги Славної у виконанні заслуженого артиста України Володимира Карпенчука, заслуженого діяча мистецтв України Олега Кедіса, провідної солістки Миколаївського міського будинку вчителя Наталії Ковальової, творчого колективу Миколаївського коледжу культури і мистецтв (керівник Л.В. Рура) та аматорських творчих колективів Миколаївського міського будинку вчителя. 

На заході були присутні читачі, колеги, творча інтелігенція міста, представники ЗМІ, поціновувачі таланту шановної ювілярки.

 

***

ХIІІ ОБЛАСНИЙ КОНКУРС «КРАЩА МИКОЛАЇВСЬКА КНИГА»

 

Щорічно на Миколаївщині проходить обласний конкурс «Краща Миколаївська книга», який є логічною частиною виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга». 

25 квітня 2019 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулося урочисте підведення підсумків ХIІІ конкурсу, який відзначився іменами нових переможців і став святом краєзнавчого книговидання. 
Традиційно, долю видань-конкурсантів визначала авторитетна експертна комісія за участю кандидатів та докторів наук, викладачів, керівників провідних закладів культури, знаних фахівців з питань книговидання, дизайнерів, поетів та письменників. 

Конкурс проводиться на виконання обласної Програми підтримки вітчизняного книговидання і книгорозповсюдження та популяризації української книги в Миколаївській області на 2017-2021 роки. 

Цього року на конкурс було представлено 40 книг місцевих авторів, виданих протягом 2018 року у 8 миколаївських видавництвах. Старанно опрацювавши кожну книжку за глибиною, багатством літературно-художніх засобів, професійним рівнем, рівнем редакційно-видавничої підготовки та якістю поліграфічного видання, комісія з 28-ми незалежних експертів визначила кращі серед представлених видань, що були надруковані у 2018-му році.

Урочиста церемонія нагородження переможців ХIІІ обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга» розпочалася з вірша поета, композитора, заслуженого артиста України О.Ф. Сичова у виконанні актора, заслуженого артиста України В.М. Карпенчука.

З привітальним словом виступив Миколаївський міський голова О.Ф. Сєнкевич. У церемонії нагородження переможців взяли участь голова Миколаївської обласної ради В.В. Москаленко, начальник управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації М.Ф. Димитров, в.о. начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської облдержадміністрації О.О. Іваненко, директор департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації О.О. Удовиченко, директор Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького, заслужений працівник культури України Т.В. Тверда, головний спеціаліст Південного міжрегіонального сектору Державної служби України та учасників антитерористичної операції  П.П. Саєнко, к. іст. наук, краєзнавець Є.Г. Горбуров.

Захід супроводжувався вокальними номерами заслуженої артистки України О.Л. Бєлоусової, учасниці студії «Соло» ЗОШ №42 Щепотьєвої Валерії, учасника народної студії естрадного вокалу «Люстарс» ММПК «Молодіжний» Кузнєцова Юрія, солістки народного художнього колективу гуртка сольного співу «Престиж» Софії Костирко, музичним номером тріо гітаристів «Байор».

Книги-переможці ХІІІ обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга»:
- Номінація «Краще історико-краєзнавче видання»

«Словник українських говірок Бузько-Інгульського межиріччя». Автори –

Спанатій Л.С., Супрун А.П., Тимченко М.Ф., Токар В.П.

Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева)

- Номінація «Краще прозаїчне видання»

«Перемир’я». Автор – Молчанов Г.А. Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева)

- Номінація «Краще учбове видання та підручники»
«Політичний маркетинг». Автор – Шубін С.П. Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева)

- Номінація «Краща поетична збірка»
«Мазепа». Автор – Запорожченко (Галущак) Г.М. Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева).


- Номінація «Краще видання для дітей та юнацтва»
«В’язочка казок». Автор – Марущак В.І. Видавець – Швець В.Д.

- Номінація «Кращий літературний дебют»
«Життя після 16:30». Автор – Терещенко О.Л. Видавець – Гудим І.О.

***

Справжній миколаївський детектив

Прем’єра книги Валерія Гузенка «Рыцари правопорядка»

 

Один із днів XVІІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга-2019» присвячений прозовим творам миколаївських авторів. 24 квітня 2019 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулась прем’єра книги Валерія Гузенка «Рыцари правопорядка», присвяченої 100-річчю карного розшуку України. Книга вийшла друком у видавництві «Іліон».

Валерій Гузенко – письменник-правознавець, учасник бойових дій, голова Спілки ветеранів карного розшуку Головного управління Національної поліції в Миколаївській області. В творчому доробку автора п’ять книг, в останні роки активно публікує резонансні статті в інтернет-виданнях на правову тематику, зокрема боротьбу з наркозлочинністю.

 «Рыцари правопорядка» - п’ята книга автора, яка розповідає про важку, але таку важливу і необхідну роботу співробітників карного розшуку. З перших рядків цього захоплюючого детективного роману читач потрапляє у вир пригод і подій, для опису яких автор застосував нестандартний, своєрідний авторський стиль. За основу сюжету взято реальні факти героїчних буднів співробітників карного розшуку нашого міста. Ця книга про людей  важкої професії, які багато сил і років віддали боротьбі зі злом, в ім’я добра та справедливості.

Присутні на презентації змогли дізнатися про творчий шлях письменника, поспілкуватися у дружній атмосфері з автором.

Про свою роботу над створенням книги розповіли директор видавництва «Іліон» Анна Румянцева та художниця Світлана Туз.

Голова Миколаївської обласної ветеранської організації пенсіонерів МВД Ольга Морозова привітала Валерія Миколайовича з виходом нової книги та з нагоди його 70-річчя від імені начальника головного Управління національної поліції.

Щирі вітання та подяку за виховну роботу з дітьми та молоддю висловили автору голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України Віра Марущак, доцент кафедри політичних наук ЧНУ ім. П. Могили Віра Ярошенко, поет В’ячеслав Качурін та журналіст Тетяна Даниленко.

Давній друг, колега з карного розшуку Віктор Овчарук розповів багато цікавих історій про сумісну роботу під час розкриття злочинів.

На заході були присутні ветерани карного розшуку нашого міста, творча інтелігенція, студенти, городяни та любителі справжніх детективів, з чоловічим характером.

***

«Ескізи з життя»

Презентація книги Анатолія Малярова  «Обыватели града Николая»

24 квітня у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького, у межах XVІI виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга-2019», відбулася презентація нової книги миколаївського письменника Анатолія Андрійовича Малярова  «Обыватели града Николая».

Анатолій Андрійович – відомий миколаївський прозаїк, драматург і режисер, великий друг бібліотеки і постійний учасник виставки «Миколаївська книга». Неодноразово був переможцем обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга». У нашому місті й поза його межами автор відомий як патріарх миколаївської прози, письменник виняткової продуктивності та бадьорості духу. Мова його творів знайома з дитинства, персонажі близькі всім, адже їхніми прототипами є ті люди, яких читачі чудово знають, бо живуть з ними в одному будинку, їздять на роботу, страждають, іронізують і перемагають труднощі. Три десятки книжок прози постійно знаходять зацікавленого читача. Анатолій Андрійович вже понад півстоліття проживає в Миколаєві, де завжди спостерігає за життям, постійно знаходить у нашому місті та його мешканцях нові теми для своїх творів, численних повістей, п'єс, телесценаріїв, оповідань і  нарисів.

«Обыватели града Николая» – це вже двадцять п’ята книга письменника. Її дійсно можна вважати ювілейною. Вона побачила світ наприкінці 2018 року у видавництві «Іліон». Видання книги «Обыватели града Николая» стало можливим завдяки міській програмі «Культура» і підтримці Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради.

Окрім уже відомих читачеві текстів, книга містить у собі «свіжу» повість і дванадцять нових, незнайомих читачеві оповідань, і тільки три мініатюри - переспів, але оновлений.  З детективною хоробрістю, з достовірністю фаната, маестро оповідає про пересічних  земляків. Впізнаваність дивовижна! І, разом з тим, характери узагальнені, непідробні.

На зустрічі відбулося спілкування у форматі публічного інтерв’ю.

 

Напередодні зустрічі, 21 квітня, автор святкував свій день народження. Гості вечора – голова Миколаївської обласної організації НСПУ В.І. Марущак, поет і літературознавець Л.А. Ржепецький, журналіст Т.І. Даниленко, рідні, друзі та колеги по перу мали можливість привітати Анатолія Андрійовича зі святом, висловити теплі й щирі побажання довгих років, натхнення та плідної творчої праці.

 

 

***

Мелодії океанських хвиль та історії життєвих шляхів

Презентація книги Олександра Фіногєєва «Брызги океана»

24 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нової книги миколаївського письменника Олександра Фіногєєва «Брызги океана».

Олександр Віталійович Фіногєєв в минулому – військовий лікар, який 25 років прослужив на Військово-морському флоті. Досвід свого перебування в атмосфері морської романтики він описує в книгах, що в різні роки виходили в Миколаєві. В своїх оповіданнях автор в драматичній формі, але з притаманними йому гумором та іронією, описує навколишнє життя і взаємовідносини між людьми.

Нова книга «Брызги океана» була надрукована у видавництві «Іліон» у 2018 році. Це – збірка вибраних творів, підсумок п’ятнадцяти років літературної праці Олександра Віталійовича. Книга складається з двох розділів. У перший розділ, який називається «По волнам моей памяти ...», увійшли розповіді про людей моря; морські розповіді та бувальщини, що так полюбилися постійним читачам. А другий розділ «О жизни веселой и разной» оповідає про людей берега. Тут читачі зустрінуть і романтику, і драму, і гротеск. Багато оповідань є філософськими і повчальними, про сутність нашого буття.

 

На презентації були присутні колеги Олександра Віталійовича з літературного цеху, товариші по службі, друзі, рідні, творча інтелігенція. Поетеса Надія Спиридонівна Щедрова присвятила герою зустрічі вірша, в якому відмітила його талант та неабияку працьовитість. Згадав роки спільної служби на флоті Володимир Іванович Загоруйко.

Присутні з інтересом дізналися, що Олександр Віталійович пише не тільки прозу, але і романтичні вірші, які стають частиною його оповідань. Під час заходу відбулося Skype-спілкування з композитором Ігорем Олександровичем Меркушевим, який є автором пісень на слова Олександра Віталійовича.

Всі поціновувачі таланту шановного письменника мали змогу почути уривки з нової книги у виконанні самого автора.

Захід пройшов у межах XVІІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга – 2019».

***

Святкова  акція деревонасадження в Літературному сквері на честь миколаївських авторів та книговидавців

 

23 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького, у межах XVІI виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга-2019» відбулася святкова акція  деревонасадження на честь відомих миколаївських авторів та книговидавців у Літературному сквері, розташованому біля бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького.

Акцію деревонасадження організовано спільно з благодійним фондом МЕТА в рамках еколого-просвітницької діяльності за підтримки департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради.

Під час заходу привітали гостей та розповіли про історію створення і благоустрою Літературного скверу директор Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького, заслужений працівник культури України Т.В. Тверда та заступник директора                 Л.М. Варюхіна.

В цей день згадали про видатних літераторів, на честь і в пам'ять яких вже висаджені дерева у сквері: Е.І. Январьов, Д.Д. Кремінь, В.Т. Качурін, В.П. Бойченко, А.А. Маляров, В.Ю. Пучков, Ю.С. Крючков.

За задумом ландшафтних дизайнерів в Літературному сквері має бути розташовано 9 дерев різних порід, честь висадки яких надана відомим миколаївським письменникам, поетам, публіцистам. Під час святкової акції відбулося завершальне деревонасадження. Іменний саджанець сакури висадили на честь миколаївської поетеси К.О. Голубкової. Саджанець ясеня було висаджено в пам'ять про відомого культурного та громадського діяча, книговидавця В.А. Карнауха.

Теплими спогадами про В.А. Карнауха поділилися директор Миколаївського обласного художнього музею ім. В. Верещагіна С.М. Росляков, директор Миколаївського зоопарку В.М. Топчий, соціолог ЦВГД «Наваль-експерт» Л.П. Белоконь, голова Миколаївської обласної організації профспілки працівників державних установ Т.І.  Бугаєнко.

Поетеса К.О. Голубкова отримала вітання від письменників і друзів миколаївського поета, члена НСПУ В.Ю. Пучкова та поетеси, члена МОО НСПУ О.Є. Сквірської.

На заході прозвучали пісні, у виконанні композитора і виконавця Є.Л. Долгова та керівника клубу бардовскої пісні «Біла Ворона» О.В. Вербицького.

 

 

***

«Об’єднані любов’ю до слова»

Літературний вечір до 45-річчя Миколаївської обласної організації 

Національної спілки письменників України

 

23 квітня, у Всесвітній день книги і авторського права, в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбувся літературний вечір «Об’єднані любов’ю до слова», присвячений 45-річчю Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України. Захід проходив у межах XVІI виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга-2019».

Миколаївська обласна організація Національної спілки письменників України (МОО НСПУ) створена у вересні 1974 р. До першого загального складу письменницької організації увійшли десять літераторів: Михайло Божаткін, Леонід Воронін, Іван Григурко, Леонід Куліченко, Іван Луценко, Віктор Подольський, Борис Слободянюк, Валерій Юр’єв, Еміль Январьов, Борис Янчук.

Першим головою Миколаївського відділення спілки письменників України став Леонід Куліченко (1974-1978), який працював на той час на обласній телестудії. Далі очільниками МОО НСПУ були: Михайло Божаткін (1978-1986), Валерій Бойченко (1986-1992),  Юрій Миронов (1992-2000), В’ячеслав Качурін (2000-2010), Дмитро Кремінь (2010-2018). У січні 2018 р. організацію вперше очолила жінка – письменниця і журналістка Віра Марущак.

З роками письменницька організація поповнювалася новими талановитими митцями і заявляла про себе новими виданнями.

До сучасного складу Миколаївської обласної організації НСПУ входять 24 літератори: Надія Агафонова, Дарина Березіна, Наталія Білецька, Лілія Бондаренко, Катерина Голубкова, Олег Дорош (Олег Гордій), Світлана Іщенко, В’ячеслав Качурін, Ксана Коваленко (Оксана Євзікова), Ганна Король, Дмитро Кремінь, Сашко Обрій (Олександр Кучеренко), Анатолій Маляров, Віра Марущак, Лариса Матвєєва, Володимир Пучков, Віталій Рогожа, Тетяна Свірська, Ольга Сквірська, Аркадій Суров, Ольга Славна (Ольга Червякова), Людмила Чижова, Вікторія Чорноброва, Альона Руська (Людмила Щетініна).

Творчість миколаївських митців письменництва представлена в різних літературних жанрах і є невід’ємною яскравою частиною скарбниці української літератури. По-різному склалися долі миколаївських письменників. Деякі, на жаль, уже покинули цей світ. Активно трудяться на письменницькій ниві письменники-ветерани. Багато хто став лауреатами престижних літературних премій. Звичайно ж, є талановита молодь, якою гордиться Миколаївщина. Їх твори знають і люблять не тільки на Миколаївщині, а й за її межами.         

На гостей зустрічі чекали виступи найкращих поетів та прозаїків нашого міста, письменницькі анекдоти й солоні жарти, звучала душевна музика у виконанні поетеси і співачки Ю.М. Ковалевської.

На вечорі виступили голова Миколаївської обласної організації НСПУ                   В.І. Марущак та члени спілки, поети та письменники Альона Руська (Л.М. Щетініна), О.А. Дорош (Олег Гордій), А.А. Маляров, Л.В. Матвєєва, В.Д. Рогожа,                     О.Є. Сквірська, Ольга Славна (О. Я. Червякова), А.Г. Суров, В.Ю. Пучков.

 

***

«Півтора століття турботи про людей»

 

Презентація книги Володимира Щукіна, Миколи Замлинського, Аліни Кокошко

«Non nocere. Из истории первой больницы в Николаеве»

 Другий день XVІІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга-2019» був присвячений історико-краєзнавчій книзі. 18 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація унікальної книги «Non nocere. Из истории первой больницы в Николаеве», в якій  досліджується історія розвитку медичного обслуговування в Миколаєві. Зокрема, викладено події 150-річної історії Миколаївської лікарні (нині – міська лікарня №1) – першого лікувального закладу для городян.

Над книгою працював колектив авторів – відомий миколаївський історик-краєзнавець, к.і.н. Володимир Щукін, лікар-анестезіолог, завідувач відділенням інтенсивної терапії міської лікарні №1 Микола Замлинський, журналіст Аліна Кокошко. Видання містить рідкісні документи і світлини, які відображають діяльність лікарні з перших років її заснування і до сучасності. Книга вийшла друком у видавництві Ірини Гудим за підтримки Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради в рамках міської програми «Культура».

Книга складається з трьох частин. У перших двох представлений історичний нарис зародження і розвитку лікувальної справи в Миколаєві з моменту заснування міста, передумови і будівництво першого лікувального закладу для городян, існування лікарні протягом більше 100 років. Третя частина присвячена людям найгуманнішої і найвідповідальнішої професії, які багато сил і років віддали служінню інтересам суспільства – лікарям і медперсоналу лікарні №1. Завдяки їм ця медична установа ні на день не припиняла працювати і допомагати миколаївцям у нелегкі часи громадянської та Другої світової війн, різних політичних та соціальних негараздів.

            На презентації під час спілкування з авторами присутні дізналися цікаві факти з життя та побуту містян протягом двох століть, про особливий статус нашого південного міста і як це позначилося на організації лікування його мешканців, про відомих миколаївців, які залишили свій особистий слід в історії.

            Видавець Ірина Гудим розповіла про те, як виник задум створення книги та як довго тривала робота над нею.

            На заході були присутні герої нарисів книги, історики, краєзнавці, творча інтелігенція та всі небайдужі до історії рідного краю городяни.

 

***

«Миколаїв під вітрилами історії»

 

Презентація книг Юрія Крючкова «Парусное судостроение в Николаеве (1790-1865)»,     

 Анатолія Сацького «Судьба первенца регат "Святой Николай")»

        18 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація книг Ю.С. Крючкова «Парусное судостроение в Николаеве (1790 – 1865)» та А. Г. Сацького «Судьба первенца (фрегат «Святой Николай»)». Захід проходив в рамках XVІІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга – 2019».

Книги підготовлені до виходу у світ видавцем Л.Ф. Трасповим і вийшли в 2018 році у серії «Миколаївська морська бібліотека». Графічні роботи видань виконані художником І.Є. Калініним. Для сучасного оформлення книги «Судьба первенца (фрегат «Святой Николай»)» використані копії документів рукою Сацького і матеріали миколаївських музеїв.

        Обидві книги відіграють особливу важливість у висвітленні історії Миколаєва, охоплюють ранній період чорноморського кораблебудування і флоту.

        Унікальна монографія видатного вченого, історика, професора, автора численних книг по історії  Миколаєва, суднобудування і флоту, д.т.н. Юрія Семеновича Крючкова (1928 – 2015) вийшла у світ до 90-річчя автора. У цьому виданні різнобічно та глибоко аналізується історія суднобудування в Миколаєві в епоху вітрил, докладно описано заснування Адміралтейства, характеристика всіх класів і типів суден, які будувалися в нашому місті. Вперше подається повний список із 422 вітрильних суден, побудованих в Миколаєві в період 1790-1865 рр.

         Книга миколаївського історика суднобудування і флоту, вченого, талановитого яхтсмена Анатолія Григоровича Сацького (1939 – 2003) займає особливе місце в літературі з історії нашого краю і вийшла в світ до 80-річчя автора. В основу документально-історичного нарису лягли архівні дослідження автора про фрегат «Святий Миколай», першоджерела, перше креслення корпусу корабля та документи щодо його будівництва та служби.

         Книги видані в рамках міської програми «Культура» і є гідним подарунком місту Миколаєву до 230-річчя і заслуженою даниною пам'яті незабутнім авторам.

         Захід відвідали члени сімей авторів, однодумці, колеги, історики суднобудування і флоту, краєзнавці, громадські діячі, творча та наукова інтелігенція, представники вищих навчальних закладів, журналісти.

          На презентації виступили та привітали з довгоочікуваним виходом книг колеги авторів, кандидати технічних наук, професори А.Ф. Галь, В.М. Горбов, В.С. Наливайко, учениця Ю.С. Крючкова, д. іст. наук, професор Н.О Рижева, директор Миколаївського художнього музею ім. Верещагіна, засл. працівник культури С.М. Росляков, засл. майстер спорту України з стендового судномоделізму С.М. Постикін, миколаївський історик суднобудування і флоту В.О. Левицький. Теплі слова вдячності висловила дружина Анатолія Сацького Неоніла Сацька.

Більш глибоко зануритися в епоху вітрильників та епоху заснування нашого міста присутнім допоміг насичений арт-супровід зустрічі. На огляд були представлені картини художників І.Є. Калініна, В.Е. Гур'єва, Т.М. Купцової та інших авторів. Картини були люб'язно надані самими художниками, видавцями з їх особистих колекцій, а також з колекції Ю.С. Крючкова. На експозиції були представлені експонати з особистої колекції збирача документів і матеріалів з історії краю Д.А. Маца – монети, марочні листи і конверти, присвячені історії заснування нашого міста і вітрильним судам, побудованим в Миколаєві. Частина з них спецпогашена спеціальним штемпелем – «Миколаївщина – вітрила України». Особливу  увагу гостей привернула модель фрегата «Святий Миколай», яку надав С.М. Постикін.

 

***

Літературно-музичний вечір до cвята жінок та весни

 

6 березня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбувся літературно-музичний вечір до Свята жінок та весни, який підготував відомий миколаївський літератор і музикант Валерій Бабич.

Валерій Васильович відомий миколаївцям як суднобудівник, журналіст і письменник. Але в його житті велике місце займала і музика. Він закінчив музичну школу по класу фортепіано, під час навчання у суднобудівному технікумі і Миколаївському кораблебудівному інституті керував музичними ансамблями, виступав у складі популярних музичних колективів. З початком кораблебудівної кар‘єри музика відійшла на другий план в його житті, але гра на фортепіано і пісні під гітару завжди залишалися прекрасним фоном в хвилини відпочинку під час випробувань кораблів. Згодом Валерій Бабич зрозумів, що саме ввібрані з дитинства рідна мова і пісні дають людині відчуття приналежності до свого народу і своєї Батьківщини.

У програмі вечора прозвучали популярні пісні минулих років у виконанні Валерія Бабича. У концерті взяли участь добрі друзі письменника, улюблені миколаївцями поети Лариса Матвєєва, В'ячеслав Качурін, Наталя Книжник, Миколай СтЕпан і композитор Євген Долгов.

Музичний вечір у бібліотеці – прекрасний весняний подарунок жінкам до Дня 8 березня кораблебудівника і музиканта Валерія Бабича.

Зустріч ще раз показує нам, що завжди існував тісний зв'язок миколаївської технічної інтелігенції і творчої еліти міста.

 

 

 

***

Ювілейна творча зустріч з поетом Олександром Мачулою

 

21 грудня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася ювілейна творча зустріч з поетом Олександром Мачулою «По лезу бритви».

Олександр Миколайович Мачула – миколаївський поет, автор шести поетичних збірок, які вийшли друком протягом останніх трьох років. Нестандартні, водночас зрозумілі великому загалу погляди поета на широке коло життєвих питань знайшли своє відображення у ліричних творах на громадянську, військову, соціально-політичну тематику. Суттєву увагу приділяє автор питанням історії української держави, віри й релігії. Не оминає Олександр Мачула й традиційних ліричних тем – кохання, дружби, відданості.

На зустрічі було презентовано поетичну збірку «По лезу бритви», сама назва якої промовисто говорить про характер і зміст творів. Книга вийшла друком у видавництві «Іліон» у грудні 2018 року, напередодні 60-літнього ювілею Олександра Миколайовича.

Під час творчого вечора прозвучала лірика Олександра Мачули не лише в авторському прочитанні, а також у виконанні актора, режисера, письменника Миколи Євтушенка, кандидата філологічних наук Інни Берези, поетки Галини Запорожченко, журналістки Тетяни Даниленко, друзів та рідних автора.

Серед почесних учасників заходу – голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України, письменниця Віра Марущак.

Родзинкою ювілейної зустрічі стали пісні на слова Олександра Мачули у виконанні заслуженого артиста України, поета, співака Олександра Сичьова,  співачок Наталії Ковальової і Ірини Сєрої, музичний номер від подружжя Олени і Івана Полянських, вокаліста гурту RadioStars Костянтина Говоруна, композитора Ірини Ковалюк.

Привітали автора з ювілеєм та зачитали вірші літературознавець Леонід Ржепецький, друзі автора Ярослав Куцак і Ігор Вишневський.

Приємним подарунком став поетичний виступ одного з наймолодших гостей вечора – Сашка Колесника, у виконанні якого прозвучали вірш та усмішки Олександра Мачули.

Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького підготувала відео- сюрприз для Олександра Миколайовича - фотомандрівку, створену на основі світлини із сімейного архіву автора.

На зустрічі звучали теплі вітання ювіляру від друзів, близьких та поціновувачів поетичного слова.

 

***

Презентація нової книги Галини Запорожченко «Мазепа»

 

16 листопада в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нової книги миколаївської авторки Галини Запорожченко «Мазепа». Книга вийшла у 2018 році у видавництві «Іліон».

Ліро-епічна поема присвячена людині-легенді, незламному народному лицареві – гетьманові України Івану Мазепі. У творі читач побачить гетьмана як українського патріота, політика, воїна, полководця, волелюбну і сильну людину, яка нині є взірцем національної гідності й гордості, символом свободи і незалежності. Головний лейтмотив твору – любов до рідної землі, відстоювання, оборона та возвеличування незалежності України. Здійснення цієї ідеї відбувається навколо важкої і гострої дилеми, яка постала перед Мазепою: залишитися підданим Петра І і сприяти поневоленню України чи стати союзником Карла ХІІ й заручитися його підтримкою в боротьбі за її унезалежнення.

Галина Запорожченко чітко дотримуючись національного бачення образу Мазепи, розкриває його місце в українській історії. Чи не вперше доля гетьмана Мазепи постає з точки зору жіночого сприймання. Авторка із чутливістю осмислює особистість, духовний світ та романтику почуттів національного героя. Книга займе достойне місце в українській поетичній мазепіані.

На зустрічі Галина Запорожченко розповіла про роботу над написанням поеми – як виник інтерес до історичної теми, коли прийшло рішення, що потрібно написати саме поему, з чого вона починалася, які рядки були першими.

Привітали авторку з виходим нової книги заступник директора з науково-педагогічної роботи МОІППО Людмила Трубнікова та колеги з МОІППО, голова Миколаївської обласної організації НСПУ Віра Марущак, к. іст. н., науковець, д. пед. н., професор Ганна Онкович, доцент МНУ ім. В.О. Сухомлинського Анатолій Погорєлов, к. іст. н., завідувач музею МНУ ім. В.О. Сухомлинського Олександр Хаєцький, письменниця, лауреат премії ім. М. Аркаса Людмила Чижова, актор, режисер, просвітянин Микола Євтушенко, поет Олександр Мачула, літературознавець Леонід Ржепецький, журналіст Тетяна Даниленко,  художниця і авторка ілюстрацій Світлана Туз.

 

Поділилась своїми особистими враженнями та розповіла як створювалась книга видавчиня Ганна Румянцева.

Чудову атмосферу заходу створили відеоролик «Поезія СонЦя» та виставка ілюстрацій до поеми «Мазепа» миколаївської мисткині Світлани Туз.

Під час презентації лунали уривки з поеми у виконанні колег та друзів Галини Запорожченко.

 

Приємним подарунком від доньки авторки став смачний тематичний торт у вигляді Батуринської фортеці.

***

«Обстоятельства времени» -

нова поетична збірка В’ячеслава Качуріна

 

14 листопада 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нової книги відомого миколаївського поета В'ячеслава Тимофійовича Качуріна «Обстоятельства времени».

         Нова поетична збірка – це  своєрідний творчий звіт поета більш ніж за 40 років роботи в жанрі поезії. До неї увійшли вибрані та перевірені часом вірші, написані автором у різні періоди життя. Публіцистичні мотиви книги змінює поетична лірика, в її центрі любов до рідного Причорномор'я. Ліричні рядки деяких віршів уже давно увійшли до репертуару відомих миколаївських виконавців.

    

          Книга  «Обстоятельства времени» складена автором незвично, кожний вірш має посвяту. Всього 133 посвяти: друзям по арктичним експедиціям, суднобудівникам, громадським діячам, журналістам, людям творчих професій, колегам по перу, знайомим, рідним та близьким.

       

Посвяти автора – справжні свідоцтва пам'яті, дружби, любові, вони є підсумком спостережень, висновки прожитих років і роздуми про головне в житті.

На зустріч з улюбленим поетом зібралося багато шанувальників та друзів. Своїми розповідями у теплій та дружній атмосфері вони представили автора та його творчість. В'ячеслава Качуріна привітали та поділились спільними спогадами відомі миколаївські поети та письменники, літературознавці, критики та публіцисти: Євген Мірошниченко, Анатолій Маляров, Володимир Христенко, Валерій Бабич, Віра Марущак.

Під час вільного мікрофону віршами та приємними подарунками автора вітали літературознавець Леонід  Ржепецкий, представники літературного об’єднання «Рефлектор» та Миколаївського міського будинку вчителя.

На вечорі звучали вірші та пісні у виконанні В’ячеслава Качуріна та його друзів.

Приємним сюрпризом стали музичні композиції на вірші В'ячеслава Тимофійовича у виконанні самого автора, заслуженого артиста України Олександра Сичьова, композитора та виконавця Євгена Долгова, учасників музичної студії Миколаївського Будинку вчителя – Світлани Соколової, Лариса Миронової під акомпанемент Людмили Пашковської.

Євген Долгов передав у подарунок музичні альбоми спільних пісень з В'ячеславом Качуріним до «Літературного музею на Потьомкінській». Кожен охочий зміг придбати збірку В'ячеслава Тимофійовича Качуріна з пам’ятним автографом автора.

 

***

Презентація книги «Перемир’я» Геннадія Молчанова

2 листопада 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація книги «Перемир’я» письменника, художника, учасника бойових дій на Сході України Геннадія Молчанова. Роман вийшов у видавництві «Іліон» за організаційної та фінансової підтримки народних депутатів Ігоря Бриченка і Тараса Креміня.

Геннадій Молчанов – особистість незвичайна. На початку 2015 р., коли йому було 54 роки, він добровільно прийшов до військкомату, аби захищати свою Батьківщину. Його призначили у мінометну батарею 93 механізованої бригади. Після навчання Геннадій Молчанов одинадцять місяців воював у Пісках. Навіть у цей важкий час, у короткі години затишшя, він робив нотатки і замальовки.

На презентації автор розповів про події, відображені у книзі, яка написана на основі пережитого під час військових подій. Героями книги стали українські бійці мінометної батареї, які цілий рік боронили селище Піски, що знаходиться в кількох кілометрах від Донецького аеропорту, і стало однією з найгарячіших точок на карті воєнних дій. В Пісках не пам'ятають про перемир'я, бо не було жодного дня, щоб тут не стріляли, а тиша наставала лише на кілька годин. В книзі йдеться про один день із життя солдата-мінометника під час перемир’я, про життя, побут та відносини між людьми на передовій. З Пісків Геннадій Молчанов привіз нових друзів, собак - побратимів з позивними «Бусоль» та «Анфіса Петрівна», які були присутні під час презентації на сцені разом з автором і викликали теплі та щирі почуття у присутніх.

Ведучим зустрічі виступив журналіст, волонтер Лисюк Володимир.

Привітали автора з виходом книги та висловили слова вдячності за мужність та витримку народні депутати України Кремінь Тарас Дмитрович і Бриченко Ігор Віталійович, заступник Миколаївського міського голови, учасник бойових дій Степанець Юрій Борисович, поет, публіцист, есеїст, перекладач, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка Кремінь Дмитро Дмитрович, директор миколаївського видавництва «Іліон» Румянцева Анна Валеріївна, заступник голови ГО «Асоціація учасників та інвалідів АТО» Шполянський Ілля Михайлович, товариші по службі Дмитро Федченко «Капелан», Сергій Веремеєнко «Фартовий», Наталія Єчкалова «Ніка», Євген Коваленко «Старшина».

Прочитання роману «Перемир’я» надихнуло композитора, автора-виконавця, члена Клубу композиторів «Ad Libitum» Катерину Коваленко на створення музичної композиції на фортепіано, яку вона і представила присутнім на заході.

Художник Дмитро Молдованов на загадку про давню дружбу з автором та вихід нової книги подарував свою картину.

З цікавістю присутні прослухали розповідь про знайдене Геннадієм Молчановим у Миколаєві ще до війни, ювілейне видання Тараса Шевченка «Кобзар» 1939 р., яке він проніс крізь війну. На вільних сторінках  Геннадій збирав підписи військових від рядового до комбрига (біля 200 підписів). Волонтер і нардеп Тарас Кремінь, допоміг зібрати підписи у своїх колег-нардепів, і після демобілізації ця книга була передана в Національний військово-історичний музей України.

Під час Вільного мікрофону своїми враженнями від книги поділились к. філ. наук, доцент кафедри української літератури, активна членкиня Миколаївського відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта» Береза Інна Юхимівна, прозаїк, драматург Маляров Анатолій Андрійович, письменник, громадський діяч Стульник Сергій Анатолійович. Член НСЖУ, позаштатний кореспондент газети «Щотижня» Олександр Колєсніченко прочитав свій вірш присвячений подіям на Сході України. 

       На заході було продемонстровано уривок з документального фільму «Батальйон» (автор і режисер Володимир Лисюк, співавтор і оператор Наталія Єчкалова) за участю Геннадія Молчанова.

Вечір пройшов в дружній, теплій атмосфері. Гостями зустрічі стали представники козацьких організацій міста, творча інтелігенція, товариші по службі, ЗМІ.

 

 

***

Козацька слава невмируща!

 12 жовтня 2018 року, до Дня українського козацтва і Дня захисника України, у Центральній міській бібліотеці ім. М. Л. Кропивницького відбувся вечір української класичної поезії та автентичної музики «Козацька слава невмируща».

Присутні на літературно-мистецькому заході мали можливість згадати вогнисте слово Кобзаря, вірші якого щиро та з запалом продекламував актор, режисер і просвітянин, наказний отаман Буго-Лиманського незалежного козацтва Микола Євтушенко.

На вечорі звучали волелюбні козацькі пісні у виконанні народного вокального ансамблю «Вітовчани» Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» (керівник – Василь Стефанюк).

До святкової зустрічі долучився та виступив з привітальним словом літературознавець Леонід Ржепецький.

На завершення Микола Євтушенко привітав всіх гостей з прийдешнім святом і виконав пісню «Козацькі хрести» (слова власні, музика Олександра Білаша).

***

Презентація нотної збірки «Волошкова країна» Анни Олєйнікової

11 жовтня у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нотної збірки та диска «Волошкова країна» миколаївської поетеси та композитора Анни Олєйнікової. Нотна збірка вийшла у видавництві «Іліон» за підтримки Надії Іванової – депутата обласної ради, директора ТОВ «Золотий колос».

Анна Олєйнікова – член Національної Всеукраїнської музичної спілки, лауреат обласної культурологічної премії ім. М. Аркаса, обласного конкурсу «Джерело творчості», вчитель музики вищої категорії, голова творчого об'єднання «Горицвіт». Творчий доробок композитора включає твори різних музичних жанрів: інструментальні композиції, романси, пісні для дітей та юнацтва, естрадні та бардівські пісні, хорові твори. Автор активно працює, народжуються нові пісні, готуються до видавництва нові збірки.

До нотної збірки «Волошкова країна» увійшли нові пісні Анни Олєйнікової на вірші миколаївських поетів Івана Баклицького, Володимира Шпорта, Наталії Іванової, Євгенії Левченко, поетів з інших міст України – Валентини Бзенко, Олени Войнаровської, поетів української діаспори – Світлани Іщенко, Лариси Ратич, Валентини Чайковської, а також пісні на слова нашого кобзаря Тараса Шевченка.

На зустрічі Анна Олейнікова розповіла про свою творчу роботу над збіркою, згадала теплими словами авторів, на вірші яких створено її пісні та подякувала їм за співпрацю.

Музика і поезія – вічні, а без їх поєднання неможливо створити пісню. Саме на цьому під час свого привітання Анни Олєйнікової наголосила поетеса Людмила Чижова, яка має спільні пісні з композитором. З виходом нової збірки Анну Олексіївну привітали депутат обласної ради Надія Іванова, член спілки композиторів України Ольга Петренко, керівник ЛІТО «Рефлектор» Тамара Щелова, поетеса Євгенія Левченко, учениця Олена П’яткова. Журналіст Тетяна Даниленко висловила вітання від себе та поета і літератора  Леоніда Ржепецького, який є одним із авторів пісень Анни Олєйнікової.

На презентації прозвучали пісні у виконанні відомих миколаївських солістів, лауреатів міжнародних конкурсів – Ольги Дідусенко-Палій та Олександра Ященка, а також юних виконавців – учениці Миколаївського вищого музичного училища Поліни П’яткової, учнів вокальної студії «Джерельце» при Полігонівській ЗОШ.

Наприкінці зустрічі Анна Олєйнікова вручила в подарунок нову нотну збірку та диск бібліотекам міста.

 

 

***

«Музыка – душа моя» -

книга, присвячена памяті Катерини Панни

7 жовтня 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація  книги «Музыка – душа моя» відомого миколаївського історика, краєзнавця Наталії Олександрівни Кухар-Онишко. Книга присвячена талановитій дівчині-піаністці, нашій землячці, Катерині Панні, яка трагічно загинула влітку 1999 року. Багатьом миколаївцям відома сумна доля дівчини. На неї чекало велике творче майбутнє, але її земний шлях перервався, коли Катерині було всього 20 років.

Книга вийшла в серії «Легендарні імена» видавництва Ірини Гудим. Над підготовкою видання Н.О. Кухар-Онишко працювала чотири роки. Книга вийшла дуже інформаційною. Ґрунтуючись на спогадах батьків, вчителів, друзів, автор розповіла про дитячі роки Каті і її становлення як музиканта. Значний розділ у книзі присвячено будівництву в Миколаєві на Сухому Фонтані храму Святої Катерини Великомучениці, яке батько дівчини Олексій Панна починав власноруч. Він сам розробив проект і мріяв побудувати оригінальну будівлю з прозорим куполом, що нагадує Ейфелеву вежу. Але, на жаль, не встиг за життя завершити будівництво, у 2016 році його не стало. У книзі містяться унікальні матеріали з сімейного архіву, зокрема, розміщено родовід Катерини Панни, наведено первісний архітектурний проект храму і його опис тощо.На презентації Наталія Олександрівна розповіла про ідею та історію написання книги, про життя головної героїні.На зустрічі згадати дівчину зібрались рідні та близькі друзі сім’ї, миколаївські письменники та книговидавці, творча інтелігенція міста. Видавець Ірина Гудим розповіла про роботу над створенням книги у видавництві, поділилась згадками про батька Катерини.

Теплі спогади та емоційні переживання про музикальний талант героїні книги висловив в цей день поет і публіцист, старший науковий співробітник Миколаївського обласного краєзнавчого музею Сергій Євгенович Піскурьов,  поет і драматург Михайло Христофорович Бузник.

Відомий миколаївський громадський діяч, вчений Анатолій Іванович Золотухін згадав блискучий виступ Каті у музичній вітальні  Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна у 1995 році.

Концертні записи Катерини Панни, які прозвучали на вечорі дали можливість присутнім доторкнутися до тонкого душевного світу талановитої дівчини, життям якої була музика.

Післямовою зустрічі став перегляд фільму миколаївського режисера Лілії  Албеску «Сонети на кінчиках пальців», присвячений яскравому життю піаністки.

***

«Літературному музею на Потьомкінській»  - пять років!

 

Напередодні Дня бібліотек, 26 вересня, у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулося святкування п’ятирічного ювілею «Літературного музею на Потьомкінській» – проекту зі збереження пам’яті про літературу та культуру Миколаївської області, який не має аналогів у міському просторі.

 За цей порівняно невеликий проміжок часу фонди музею було поповнено тисячею експонатів. Їх люб’язно надали відомі поети, письменники, видавці, літературознавці нашого краю та члени їхніх родин, що проживають в Україні та за кордоном.

 В експозиції музею представлені  книги з автографами, рукописи та сигнальні примірники книжок наших авторів, листи й листівки, світлини, нагороди, документи, портрети, диски, картини, сувеніри, особисті речі письменників, тексти публічних виступів, афіші, спогади про літераторів-краян.

Родзинка музею – картинна галерея, окрасою якої є портрети миколаївських авторів Дмитра Креміня, Альберта Вербеця, Володимира Пучкова, виконаних миколаївськими художниками.

В цей святковий день гостями зустрічі стали всі, хто долучився до розвитку музею і підтримує нашу бібліотеку книгами, цінними експонатами та своєю творчістю.

Відкрив зустріч відеозапис з презентацій книг науковця, д. тех. н., професора, Заслуженого працівника культури України, письменника Юрія Крючкова, подаровані експонати якого стали найпершими та поклали початок колекції літературного музею.

Із привітальним словом виступили почесні дарувальники музею:  начальник  управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Юрій Любаров, письменниця, голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України Віра Марущак, поет, заслужений діяча мистецтв України, лауреата Шевченківської премії Дмитро Кремінь, письменник, д. психол. н., професор Ілля Стариков, історик, лауреат обласної премії ім. М. М. Аркаса Євген Горбуров, поетеса, к. філол. наук Людмила Щетініна.

Свої вітання із Києва у відеозаписі передав гостям колишній миколаївець,  відомий вчений, журналіст, письменник, викладач Віктор Жадько, який подарував літературному музею багато цінних експонатів. Теплі слова з нагоди свята висловили поет В’ячеслав Качурін, письменник, голова Миколаївського відділення Всеукраїнської спілки письменників-мариністів Владислав Мацкевич, краєзнавець, організатор і керівник меморіальної кімнати М.Л. Кропивницького в с. Новокрасне Олександр Титаренко, художник-декоратор Сергій Пантелейчук.

В цей день «Літературний музей на Потьомкінській» поповнився новими цінними експонатами, які з люб’язністю дарували гості свята.

Святкова зустріч пройшла у супроводі музичних виступів співака і композитора, заслуженого працівника культури України Євгена Долгова, заслуженого артиста України Олександра Сичьова, виконавиці Юлії Ковалевської.

***

«Україна – душа і серце Європи!

(Апокрифологія історії України)» -

презентація нової книги Анатолія Золотухіна

 

14 вересня 2018 р. в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація книги «Україна – душа і серце Європи! (Апокрифологія історії України)» відомого миколаївського громадського діяча, науковця Анатолія Івановича Золотухіна. Книга видана у 2018 р. у видавництві ФОП Швець В.М. при сприянні книговидавця Ірини Гудим.

Творча зустріч була приурочена до 2675-ї річниці з дня народження легендарного античного поета, одного із засновників античної культури Гомера, життя та діяльність якого довгі роки досліджується автором.

В минулому році річницю з дня народження Гомера в бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відзначали презентацією дванадцяти випусків «Апокрифології історії України» А.І. Золотухіна.

Нова книга – це нульовий том багатотомного видання «Апокрифології історії України», яка є Довідником прихованих текстів першоджерел історії Античності, Християнства та Київської Русі. Суттєва відмінність від минулорічного видання цієї книги полягає в тому, що тут введені нові додаткові матеріали, розділи і головне – зроблені перші важливі висновки.

Зустріч пройшла у форматі відкритої науково-популярної лекції, під час якої автор розповів про Миколаївську землю, яка є колискою античності та християнства, розкрив таємницю Атлантиди, познайомив з реальними біографіями кіммерійсько-скіфських творців античності - Арістея Проконесського, Клеопатри, Гомера, Ахілла, Скіфа, Анахарсіса, навів певні факти з біографії Ісуса Христа та засновників культури Київської Русі Іларіона-Никона Великого і Кирила Туровського – автора «Слова о полку Ігоревім». З попередніми напрацюваннями автор познайомив учасників зустрічі перед заходом біля книжкової виставки організованою Центральною міською бібліотекою ім. М.Л. Кропивницького «Версії – гіпотези –пошуки істини: Анатолій Золотухін».

На зустрічі була присутня начальник відділу охорони культурної спадщини управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Ірина Анатоліївна Бондаренко, яка привітала автора з виходом нової книги та побажала йому подальших успіхів на науковій ниві.

Цікаві дослідження та відкриття Анатолія Золотухіна надихнули поета Олександра Мачулу до написання вірша, присвяченого науковцю. Музичним подарунком на вечорі стала ілюзія «Дзвони» композитора Ірини Степанової.

Презентація книги-присвяти пройшла в супроводі музичного дуету «МАГіА» (скрипка – Олена Підлубна, фортепіано – Андрій Каратай).

З прем’єрою книги автора привітали миколаївські науковці, історики, книговидавці, музикознавці, творча інтелігенція міста, шанувальники історії краю.

***

Зустріч з Валерієм Бабичем

із циклу «Подорожні нотатки наших земляків»

 

6 червня 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася зустріч з циклу «Подорожні нотатки наших земляків» з відомим миколаївським публіцистом Валерієм Васильовичем Бабичем.

Цикл зустрічей «Подорожні нотатки наших земляків» знайомить городян з враженнями миколаївців про різні країни, які вони відвідали.

Валерій Васильович Бабич – член Національної спілки журналістів України, інженер-суднобудівник, автор численних книг, які присвячені миколаївським авіаносцям та історії міста і знаходяться у багатьох країнах ближнього зарубіжжя, в Європі та Америці.

Вчений неодноразово відвідував Китайську Народну Республіку. Цього разу приводом для зустрічі стали поїздки В.В. Бабича в Китай – у вересні 2017 року, у складі делегації українських учених на конференцію у Вейхайський професійний коледж, і у квітні 2018 року, для зустрічі зі студентами та викладацьким колективом коледжу.

В.В. Бабич розповів про КНР, її промисловість, будівельну індустрію, подорож до туристичного міста Вейхай, зручно розташованого на східному узбережжі Східно-Китайського моря. Місто Вейхай вкрай привабливе великою кількістю пам'яток і розваг – природні парки, розважальні центри, храми, океанаріуми, гольф-клуби. Валерій Васильович поділився враженнями про відвідання Вейхайського технологічного коледжу, який є державним професійним навчальним закладом вищої освіти і включає різні факультети з інноваційними моделями навчання. Коледж оснащений лабораторним обладнанням високого технологічного рівня, в ньому представлені моделі і фото наших військових кораблів і авіаносців.

Цікавою була розповідь письменника про відвідання ним бібліотеки коледжу, в фондах якої є його книги. Бібліотека модернізована, має багато залів, сучасну станцію самообслуговування, зручна і доступна для користувачів.

Цього року Валерій Бабич став почесним гостем святкових змагань, присвячених 60-річчю коледжу, і взяв участь у нагородженні переможців.

Автор представив свої книги про авіаносців, перекладені китайською мовою і видані в Китаї: книга «Город святого Николая и его авианосцы», що вийшла під назвою «Великое морское противостояние» (2013); 4-томник під загальною назвою «Наші авіаносці» (2017), в якому об'єднані дві книги ««Наши авианосцы» і «Город святого Николая и его авианосцы», що складаються з 4-х томів «Дневники дальних походов», «Документальная повесть о морской конфронтации», «Тактика и техника авианосцев», «Поиск атомных подводных лодок».

На зустрічі були присутні бібліотечні фахівці Централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Миколаєва та Централізованої бібліотечної системи для дітей. Автор передав у дар ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького подарунковий комплект книг китайською мовою, виданий у Шанхаї.

Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького висловлює подяку Валерію Бабичу за цікаву зустріч, подаровані видання і його працю у прославлянні нашого краю в різних країнах світу.

***

ІII філософсько-духовні студії «Нікольські читання»

 «Славетні земляки, наречені ім’ям Миколай»

 

 30 травня 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулися III філософсько-духовні студії «Нікольські читання». Цикл було започатковано у 2016 році. Щорічно студії відбуваються у дні, які приурочено до Дня Святого Миколая Чудотворця (Ніколи Літнього), покровителя нашого міста. Основний орієнтир студій – ціннісне осмислення духовних начал Миколаєва і миколаївців, історичної, культурної, літературної краєзнавчої спадщини.

У 2017 році темою філософсько-духовних студій «Нікольські читання» було обрано дослідження і розповідь про знакові постаті Миколаївщини на ім’я Миколай – людей, які зробили вагомий внесок у розвиток культури, літератури, суспільного життя Миколаївщини.

У 2018 році цю тематику продовжено і героями оповідей зустрічі «Славетні земляки, наречені ім’ям Миколай» стали історичні постаті і наші сучасники – представники славетної родини земляків-патріотів Аркасів, військовий моряк Микола Кумані, художник Микола Бережний, інженера Миколи Дмитрієва тощо.

Під час студій відбулося спілкування та обмін думками з відомими істориками, краєзнавцями, культурологами, літераторами міста.

Своїми спогадами, дослідницьким і літературним доробком поділилися Інна Береза, Євген Горбуров, Тетяна Даниленко, Віталій Рогожа, Владлена Руссова.

На заході були представлені перегляди літератури з фондів бібліотеки «Славетні земляки на ймення Миколай!» які додатково розкрили відомості про видатних миколаївців. Присутні мали можливість переглянути відео з краєвидами Миколаєва, побачити пам’ятні і дорогі серцю місця.

***

«Літа мої… «спресовані» в хвилинки»

творча зустріч з поетом-піснярем Віктором Коваленком

 

23 травня 2018 року відбулася творча зустріч з поетом-піснярем Віктором Коваленком «Літа мої… «спресовані» в хвилинки».

Віктор Коваленко – музикант, композитор, поет, автор і виконавець пісень, ініціатор і зачинатель багатьох культурних проектів, волонтер, бере активну участь у культурному та громадському житті баштанської та миколаївської громад. В 2017 р. Баштанською ОТГ нагороджений нагрудним знаком «За активну громадянську позицію».


Багато зробив для розвитку культури в Баштанці. Засновник ансамблю «Зоряний шлях» РБК, дитячої шоу-студії «Небесні ластівки», клубу «Баштанські барди», поетично-мистецького клубу «Роксолана». Член Національної спілки журналістів України, Спілки самодіяльних композиторів Миколаївщини. Лауреат багатьох всеукраїнських та обласних музичних конкурсів, фестивалів. Переможець, володар декількох фестивальних Гран-прі. Автор гімну Всеукраїнського фестивалю авторської пісні «Мій рідний край», відомої пісні, присвяченої миколаївському футбольному клубу «Миколаїв». Багато пісень написано Коваленком на слова місцевих авторів.

Віктор Коваленко є автором гімну Баштанки, активний учасник фестивалю «Пісні старого Яхт-клуба», створив студію звукозапису у рідному місті, збирає експонати для аматорського музею музичних інструментів тощо.    

Автор має і поетичний доробок, всі вірші вийшли друком в Миколаївській обласній друкарні. Його поезії різнопланові та різножанрові, справляють глибоке враження. Перша книга «Життя моє – пісня» – це збірка пісень з нотами вийшла у 2010 р., у 2013 році вийшли одночасно «Найдорожче» та «Трояндовий світ», у 2017 р. побачила світ нова книга «Зачарований промінь». Багато віршів автора вже стали відомими піснями й зажили своїм власним «пісенним» життям. В творчому доробку митця дитячі, ліричні, патріотичні пісні, багато інструментальних п’єс.

На вечорі було презентовано збірку Віктора Коваленка «Зачарований промінь», до якої крім нових віршів, увійшли поезії з попередніх збірок. Вірші книги присвячені рідному місту, батькам і рідним, вірним друзям, колегам по літературному та музичному цеху. В них він оспівує любов до Батьківщини, кохання, дружбу.

Гості зустрічі мали можливість поринути в чарівний світ поезії та музики Віктора Коваленка, прослухати вірші та пісні в авторському виконанні та гостей зустрічі, поспілкуватися з автором, розкрити його, як талановиту неординарну особистість, людину, несамовито закохану у свій рідний край.

На захід прийшли музиканти, поети, композитори, журналісти, творчі діячі інших галузей культури, представники закладів культури і серед них багато друзів і знайомих пісняра.

Композитор Євген  Долгов, поет Аркадій Суров разом з дружиною Людмилою, співавтор творчого проекту зі створення пісні, присвяченої нашому футболу, Сергій Розумяк привітали з Днем народження автора, який 21 травня святкував свій 60-річний ювілей. Бард Віктор Білоног порадував ювіляра та гостей творчим виступом.

Зустріч пройшла у супроводі музичних відеокліпів і світлин з приватного архіву автора.


***

КНИГА-ПОДІЯ

 «Історичний нарис столітнього існування м. Миколаєва

при гирлі Інгулу (1790-1890)»

Григорія Миколайовича Ге

      11 травня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація особливої книги – україномовного перевидання праці відомого миколаївського громадського і політичного діяча  Г.М. Ге «Історичний нарис столітнього існування м. Миколаєва при гирлі Інгулу (1790-1890)». 

        У 1890 р. до століття м. Миколаєва секретар міської управи, історик-краєзнавець,  прозаїк і драматург Григорій Миколайович Ге підготував працю, у якій вперше висвітив історію нашого міста. Унікальність в тому, що історичний нарис написано на основі архівних джерел того часу, це – єдиний історичний документ Миколаєва, написаний з точки зору громади міста, її інституцій та потреб. Головний авторський акцент зроблено на процесі становлення міської громади, інститутів самоврядування, благоустрою, морської міжнародної торгівлі та інших сферах економічного життя. Велика увага приділяється постатям командирів Чорноморського флоту, що в різні роки мали вирішальний вплив на розвиток міського товариства, - І.І. де Траверсе, О.С. Грейгу, Б.О. фон Глазенапу та іншим. Перевидання цієї книги дозволяє миколаївцям більш детально ознайомитись з рідкісним краєзнавчим раритетом.

Книжковий проект здійснено науковцями – кандидатом історичних наук В.В. Щукіним, вченим секретарем Миколаївського обласного краєзнавчого музею В.В. Животовською, під керівництвом кандидата історичних наук, заступника директора з наукової роботи Миколаївського обласного краєзнавчого музею «Старофлотські казарми» В.В. Чернявського. Головним ініціатором перекладу видання українською мовою став Ю.І. Іцковський. Книга вийшла у видавництві «Іліон».

Ведучим презентації виступив В.В. Чернявський, який розповів про основні віхи біографії Г.М. Ге.

Про культурну і громадську діяльність, цікаві моменти з біографії видатного діяча повідав В.В. Щукін, який також наголосив на важливості встановлення меморіальної дошки на будинку Г.М. Ге.

Це питання активно підтримали  начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Ю.Й. Любаров, депутат Миколаївської міської ради В.О. Єнтін, начальник відділу охорони культурної спадщини управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради І.А. Бондареко.

 

Народний депутат України А.О. Вадатурський, який став першим читачем книги,  дав особисту оцінку виданню, наголосив на великій користі цієї книги для теперішнього покоління у питаннях торгівлі, логістики, суднобудування.

З вдалим важливим проектом привітали редакційну колегію та всіх мешканців міста народний депутат України  О.О. Жолобецький та депутат Миколаївської міської ради В.О. Єнтін.

О.О. Жолобецький фінансово підтримав проект, придбав на власні кошти 50 екземплярів книг та пообіцяв сприяти їх розповсюдженню серед миколаївців.

Про цікаві моменти спільної роботи над проектом з В.В. Чернявським розповіла директор видавництва «Іліон» А.В. Румянцева.

В.В. Чернявський передав в дар книги бібліотекам міста та відомому миколаївському краєзнавцю О.П. Тригубу.

У форматі живого мікрофону виступила голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України В.І. Марущак, яка наголосила на важливості подібних видань для шкільних бібліотек.

В рамках заходу відбувся благодійний аукціон з оригінальним виданням книги Г.М. Ге, переможцем якого став В.О. Єнтін. Кошти від аукціону будуть передані на відбудову садиби, в якій мешкав Г.М. Ге.

На презентації були присутні миколаївські вчені-історики, краєзнавці, діячі культури.

***

«Світло у темряві світить» -

творча зустріч з миколаївським поетом Олегом Дорошем

27 квітня, у завершальний день виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга-2018», Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького запросила всіх поціновувачів поезії на творчу зустріч з поетом, публіцистом, блогером Олегом Дорошем  «Світло у темряві світить».

Олег Дорош – поет, прозаїк, публіцист, організатор літературно-музичних вечорів, «квартирників». Працює кореспондентом  на місцевому телеканалі.

На вечорі було презентовано першу поетичну збірку автора «Сьогодні і завжди». Поезії Олега образні й чуттєві, він говорить коротко і щиро, без пафосу і зайвих прикрас. І завжди малює конкретну картинку, уникаючи формальних описів. Автор детально розповів про роботу над книгою, про відбір віршів для неї та підготовку до друку.

В ході спілкування гості дізналися про початок творчого шляху Олега, про його навчання у Михалка Скаліцкі, представником школи якого він є і якому присвятив свою збірку, а також про манеру та стиль письма автора – поетичний жанр, ритм, про провідні теми у його творчості та головних героїв поезій. Поет дуже любить своє рідне місто Миколаїв і тому саме воно є головним героєм багатьох його віршів.

Гості зустрічі змогли прослухати чудову поезію в авторському виконанні під музичний акомпанемент музикантів Дмитра Косарева та Олександра Балашова.

На заході були присутні миколаївські поети та письменники, творча інтелігенція міста, друзі та шанувальники творчості автора. Всі охочі змогли придбати книгу з автографом Олега Дороша.

  

***

Презентація нової збірки Альони Русскої "Я - БАБА" 

 

В рамках XVI виставки «Миколаївська книга», 26 квітня 2018 року, в Науково-педагогічній бібліотеці м. Миколаєва відбувся вечір-презентація книги віршів талановитої української поетеси, літературознавця Альони Русскої (Людмили Щетініної).


Нова збірка «Я – баба» об’єднала вірші різних років, написаних російською й українською мовами.

Вечір, який зібрав багатьох поціновувачів поезії, почався відеороликом «Портрети», створений дизайнером бібліотеки Яною Івановою для знайомства присутніх з предками й родиною Людмили Щетініної.


На вечорі звучали вірші в авторському виконанні, а також у теплій атмосфері відбулося спілкування гостей з поетесою.

Вечір прикрасив романс композитора Владислава Коршунова на вірш Альони Русскої «Серебристые нити дождя».

Проникливо й натхненно, на високому майстерному рівні, його виконала студентка Миколаївського музичного коледжу Ганна Лебідь під акомпанемент на скрипці Зої Бобко та фортепіано концертмейстера Миколаївського муніципального колегіуму ім. В.Д. Чайки Анастасії Драги.

Викладач музичної школи №1 Олена Шевченко зачарувала зал чудовою мелодією на вірш Альони Русскої «Но ты ушла …», який виконала у супроводі фортепіано.

Журналіст, Даниленко Т.І.

***

«Сергій Гаврилов: самурай з кам’яних джунглів»

до 60-річчя миколаївського прозаїка

26 квітня сузір’я творчих вечорів XVІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга» в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького продовжив творчий вечір «Сергій Гаврилов: самурай з кам’яних джунглів».

Сергій Іванович – один з найулюбленіших прозаїків миколаївських читачів, автор повістей, історичних романів, численних публіцистичних статей історико-краєзнавчого характеру, сценаріїв до документальних фільмів.

З 60-річним ювілеєм Сергія Гаврилова прийшли привітати друзі, колеги по перу та шанувальники творчості відомого миколаївця. З теплими словами виступив начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Юрій Любаров, миколаївський поет Аркадій Суров також привітав Сергія Івановича та зачитав вірш.

Під час теплої цікавої розмови присутні змогли відкрити для себе невідомі сторінки з життя і творчості миколаївського історика, журналіста і прозаїка,  побувати в його «історичних експедиціях». Сергій Гаврилов поділився спогадами про своє дитинство, студентські роки, сім’ю, про участь в експедиціях, у яких брав участь з 13 років. Письменник розповів про роботу над своїми відомими книгами, у тому числі й тими виданнями, які написані спільно з Юрієм Любаровим.

До уваги гостей були представлені уривки з передачі «Міські прогулянки» з Сергієм Гавриловим, яка виходить на телеканалі «Миколаїв». Це сумісна робота Сергія Івановича та заслуженого журналіста України Інги Хоржевської, яка і виступила ведучою ювілейного вечора письменника.

***

ХIІ ОБЛАСНИЙ КОНКУРС

«КРАЩА МИКОЛАЇВСЬКА КНИГА»

 

Щорічно на Миколаївщині проходить обласний конкурс «Краща Миколаївська книга», який є логічною частиною виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга». 

25 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулося урочисте підведення підсумків ХIІ конкурсу, який відзначився іменами нових переможців і став святом краєзнавчого книговидання. 
Традиційно, долю видань-конкурсантів визначала авторитетна експертна комісія за участю кандидатів та докторів наук, викладачів, керівників провідних закладів культури, знаних фахівців з питань книговидання, дизайнерів, поетів та письменників. 

Цього року на конкурс було представлено 55 книг місцевих авторів, виданих протягом 2017 року у 8 миколаївських видавництвах. Старанно опрацювавши кожну книжку за глибиною, багатством літературно-художніх засобів, професійним рівнем, рівнем редакційно-видавничої підготовки та якістю поліграфічного видання, комісія з 29-ти незалежних експертів визначила кращі серед представлених видань, що були надруковані у 2017-му році.

З привітальним словом виступили перший заступник Миколаївського міського голови Криленко В.І., заступник міського голови Степанець Ю.Б., начальник управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації Димитров М.Ф., в.о. начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської облдержадміністрації Іваненко О.О., в.о. директора департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації Удовиченко О.О., голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України Марущак В.І., директор обласної дитячої бібліотеки  ім. В. Лягіна, Жайворонок Т.А.

На церемонії нагородження були присутні начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Любаров Ю.Й., книговидавці Румянцева А.В., Швець В.Д., в.о. начальника редакційно-видавничого відділу ЧНУ ім. П.Могили Іщенко А.Д., автори-переможці конкурсу.

Захід супроводжувався вокальними номерами заслуженого артиста України Сичова О.Ф., народної вокальної студії Миколаївського міського будинку вчителя (керівник – Сичов О.Ф.), а також концертними номерами вихованців Великокорениського будинку культури, театральної студії «Апельсин» Кульбакінського будинку культури, гурту «Нащадки», учениці Миколаївської спеціальної школи-інтернату №6.

Книги-переможці ХІІ обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга»:

- Номінація «Краще історико-краєзнавче видання»
«Миколаївщина козацька». Автори – Ковальова О.Ф., Шарафанов О.М., Добровольський О.А.

 Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева)

- Номінація «Краща поетична збірка»
«Экология души». Автор – Качурін В.Т. Видавець – Швець В.Д.

- Номінація «Краще учбове видання та підручники»
«Українська мова як іноземна: Підготовка до тесту. Тренувальні завдання. Середній рівень». Автори – Новікова О.М., Тулузакова О.Г., Штанденко У.М. Видавництво – ЧНУ ім. Петра Могили.


- Номінація «Краще прозаїчне видання»
«Вендета у форматі 3D». Автор – Бондаренко Л.П. Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева).


- Номінація «Краще видання для дітей та юнацтва»
«Подорож у Дивне, або Нова Казка». Автор – Свірська Т.Д. Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева).


- Номінація «Кращий літературний дебют»
«Неудобные зарисовки гибридной войны». Автор – Пайкін О.В. Видавництво – ТОВ фірма «Іліон» (директор – А.В. Румянцева).

***

«Жіноча доля, хто її розкаже?» -

творча зустріч з миколаївською письменницею Лілією Бондаренко

24 квітня в рамках XVІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга - 2018» в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася творча зустріч «Жіноча доля, хто її розкаже?» з молодим автором Лілією Бондаренко.

Письменниця представила свою другу прозаїчну книгу  «Вендета в форматі 3D». З першою книгою «Тринадцята жінка Фрейда» (2010) вона стала дипломантом Всеукраїнського літературного конкурсу «Коронація слова».

Любов, самотність, пошук істини, сходження на духовні вершини – теми близькі кожній жінці. Лілія Бондаренко пише про жіночі долі. У кожної героїні вони різні. Але, загалом, розповідь йде про складні стосунки між коханими. Кожна з жінок шукає свій шлях до щастя і знаходить його.

«Вендета у  форматі 3D» - психологічний роман про трьох українок, темпераментних і емоційних, та жорстку емоційно-психологічну боротьбу за право кохати і бути коханим. Героїні – це узагальнюючий образ Жінки, освіченої, самодостатньої, запальної. Любов одну зцілює, інша, проходячи свій терновий шлях, незважаючи на тягар зі страждань, болю і горя, йде вперед. Це може бути дорога довжиною у ціле життя, як для третьої. Жінка, яка знала силу і глибину кохання, не здатна на помсту, що несе руйнування і знищення. То якою ж має бути помста такої жінки? У романі автор виступила знавцем соціально-побутових деталей життя української жінки та тонким психологом, про що свідчить сам роман, написаний за реальними подіями.

Присутні на вечорі прослухали пісні під гітару про жіночу долю на слова поета Дмитра Креміня та на музику композитора Євгена Долгова у виконанні поетеси і камерної співачки Юлії Ковалевської.

Гості зустрічі мали можливість «побувати» вдома у авторки, переглянувши відео з її сімейного архіву.

Лілія Бондаренко відповіла на питання присутніх, розповіла про свої літературні уподобання, початок літературної діяльності, жіночу прозу, автобіографічні мотиви в своїх романах, а також про творчі плани на майбутнє.

На вечорі виступила видавець Анна Румянцева, яка розповіла про першу плідну співпрацю з письменницею у  видавництві «Іліон».

На зустрічі були присутні творча інтелігенція міста, відомі миколаївські літератори, викладачі і студенти МНУ ім. В.О. Сухомлинського, а також викладачі авторки, яким вона подякувала за знання, отримані протягом навчання. Гості привітали Лілію Бондаренко із виходом нової книги та побажали подальших успіхів у письменницькій діяльності. Всі охочі мали можливість придбати книгу з пам’ятним автографом Лілії Бондаренко.

 

 

 

***

«І море до берега лине, як людина до людини» -

презентація нової книги Олександра Фіногеєва

 

24 квітня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нової книги миколаївського письменника, прозаїка, публіциста Олександра Фіногєєва «Полоса прибоя».

Олександр Віталійович Фіногєєв в минулому – військовий лікар. Після закінчення Військово-медичної академії 25 років прослужив на Чорноморському флоті. Потім кинув якір у Миколаєві, продовжив працювати у сфері охорони здоров’я.

Досвід свого перебування в атмосфері морської романтики він описує в своїх перших книгах: «В те дни в морях дороги наши были» (2008 р.), «И жизнь, и море, и любовь…» (2009 р.), «По местам стоять!» (2013 р.), «В жизни не поверю!» (2014 р.). Наступні книги Олександра Віталійовича, що вийшли у видавництві «Іліон»:  «Миражи тумана» (2015 р.) і «Круги на воде» (2016 р.), свідчать про творчий розвиток автора, що описує у своїх оповіданнях непрості соціальні проблеми сучасного суспільства.

Нова книга «Полоса прибоя», також надрукована у видавництві «Іліон» на початку 2018 року. Це – збірка оповідань, в яких автор в драматичній формі, але з притаманними йому гумором та іронією, описує навколишнє життя та взаємовідносини між людьми. Книга складається з трьох розділів. Перший, «Блики солнечного света», містить розповіді про людей з берега: ситуації, що підстерігають кожного з нас в транспорті, в поліклініці, на базарі, в лазні. Тут читачі зустрінуть і романтику, і драму, і гротеск, і роздуми автора про різні вчинки людей, які призводять до тих чи інших наслідків. Другий, «Шепот волны», про людей моря; це саме ті морські розповіді і небилиці, що так полюбилися постійним читачам Олександра Віталійовича. І третій розділ, «Радуга мыслей», вже традиційно зібрав авторські думки-афоризми, філософські та повчальні, - про сутність нашого буття.

На презентації були присутні колеги Олександра Віталійовича з літературного цеху, друзі, творча інтелігенція. Голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України В.І. Марущак привітала автора з виходом нової книги та побажала натхнення і плідної праці. Літературний критик, журналіст Є.Г. Мірошніченко зробив детальний аналіз творчого доробку письменника, а поетеса Н.С. Щедрова подарувала свій вірш, присвячений автору. Гості заходу були приємно вражені віршованими імпровізаціям поетів В.Т. Качуріна та В.М. Христенко на тему назв книг Олександра Віталійовича. Керівник видавництва «Іліон» А.В. Румянцева розповіла про співпрацю з автором, а заступник директора Центральної бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького Л.М. Варюхіна висловила надію, що дружба, яка  склалася між Олександром Віталійовичем і бібліотекою і надалі буде продовжуватися.

Всі присутні мали змогу почути уривки з нової книги у виконанні самого автора та поціновувачів його таланту, долучитися до теплої та дружньої атмосфери вечора, і побажати Олександру Віталійовичу Фіногєєву творчого довголіття.

 

***

«ТИХІ СПОГАДИ» АНАТОЛІЯ МАЛЯРОВА

 до 85-річчя відомого миколаївського письменника

 

23 квітня, у Всесвітній день книги і авторського права, в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбувся творчий вечір Анатолія Малярова «Тихі спогади».

Анатолій Андрійович – відомий миколаївський прозаїк, драматург і режисер, великий друг бібліотеки і постійний учасник виставки «Миколаївська книга». Неодноразово був переможцем обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга». У нашому місті й поза його межами автор відомий як патріарх миколаївської прози, письменник виняткової продуктивності та бадьорості духу. Мова його творів знайома з дитинства, персонажі близькі всім, адже їхніми прототипами є ті люди, яких читачі чудово знають, бо живуть з ними в одному будинку, їздять на роботу, страждають, іронізують і перемагають труднощі. Три десятки книжок прози постійно знаходять зацікавленого читача. Анатолій Андрійович вже понад півстоліття проживає в Миколаєві, де завжди спостерігає за життям, постійно знаходить у нашому місті та його мешканцях нові теми для своїх творів, численних повістей, п'єс, телесценаріїв, оповідань і нарисів.

 Напередодні зустрічі, 21 квітня, автор святкував свій 85-річний ювілей. Гості вечора, серед яких були рідні, друзі та колеги по перу, мали можливість привітати Анатолія Андрійовича з Днем народження. Голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України В.І. Марущак привітала ювіляра від себе особисто та від усіх присутніх письменників і вручила Анатолію Андрійовичу грамоту від голови Національної спілки письменників України Сидоржевського М.О. 

Теплі й щирі побажання довгих років, натхнення та плідної творчої праці висловили  історик, літератор Л.А. Ржепецький, к.філол.н., доцент кафедри української філології, теорії та історії літератури ЧНУ ім. Петра Могили  В.М. Руссова, журналіст Т.І. Даниленко, співробітники ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького.

На заході всі присутні змогли долучитися до теплої розмови разом з автором про те, що любимо: місто, весну, жінок і гарну літературу. Письменник поділився спогадами зі свого життя – з дитинства, юнацьких та студентських років, про працю у кіномистецтві та літературі, про друзів та близьких.

   Захід відбувся в рамках XVI виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга».

 

***

   «Николаевский камертон» Володимира Миколайовича Христенка

22 квітня в рамках XVІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга» в Центральній міській бібліотеці ім. М. Л. Кропивницького відбувся творчий вечір Володимира Миколайовича Христенка.

Володимир Христенко – корабел, вчений, к. техн. н., доцент, автор більш ніж 70 наукових робіт, журналіст, поет, громадський діяч, заступник головного редактора міжнародного літературного інтернет-журналу «Николаев литературный».

Володимир Миколайович талановита і багатогранна особистість, людина закохана в Миколаїв і миколаївців. Саме у свій День народження, на творчому вечорі, автор презентував свою першу книгу «Николаевский камертон», яку він присвятив рідному місту та його жителям.

Книга сповнена ностальгічними спогадами і роздумами про вулиці й сквери, де письменник провів свої дитинство і юність. Багато творів він присвятив своїм друзям і видатним людям – миколаївським літераторам і акторам, вченим і кораблебудівникам, політикам, громадськім діячам. Збірка має різноманітні літературні жанри і напрямки – це і ліричні поезії і проза, твори для дітей, жарти і пародії.

У теплій, дружній атмосфері гості зустрічі мали можливість послухати зворушливі вірші в авторському виконанні. Володимир Миколайович поділився з гостями спогадами про цікаві події зі свого життя, про людей, з якими пов'язані важливі моменти. Розповідь автора супроводжувалася відео та фотоматеріалами з особистих архівів.

Присутні на вечорі друзі та близькі, колеги по творчому цеху привітали поета з Днем народження та з дебютом книги.

Теплі й щирі слова автору висловили відомий український поет, лауреат Шевченківської премії Дмитро Дмитрович Кремінь, директор Центральної міської бібліотеки для дорослих ім. М.Л. Кропивницького Тетяна Василівна Тверда, директор Миколаївського зоопарку Володимир Миколайович Топчий, миколаївський художник Сергій Володимирович Пантелейчук, який подарував автору на добру згадку свої замальовки.

Творчими виступами Володимира Миколайовича вітали народний циганський ансамбль «Бахтале» з керівником  Володимиром Олександровичем Юрковським та відомий миколаївський співак і композитор Євген Леонідович  Долгов, який написав музику на вірш поета «Каштановий сквер».

Автор в свою чергу подарував друзям свою нову книгу, зачитавши кожному гумористичні вірші-посвяти.

 

***

«Мой город, таким ты меня воспитал…»

творчий  вечір Аркадія Сурова

 

20 квітня у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького в рамках щорічної виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга - 2018» відбувся творчий вечір Аркадія Сурова «Мой город, таким ты меня воспитал…».

Присутні мали можливість провести теплий квітневий вечір у колі друзів і послухати старі й нові вірші свого улюбленого поета в чудовому авторському виконанні.

Напередодні зустрічі, 16 квітня, Аркадій Суров святкував свій День народження. Гості вечора привітали автора та побажали й надалі радувати своїми теплими та щирими віршами.

Аркадій Суров охоче відповів на питання присутніх стосовно своєї творчості і планів на майбутнє, зачитав вірші на прохання гостей, а також розповів про рідне місто, його красу та особливість, про своє улюблене місце в Миколаєві, яке надихає його на творчість та в якому він відпочиває душею.

Під час заходу відомий миколаївський видавець Ірина Гудим         проанонсувала вихід нової книги поета. 

Поезія Аркадія Сурова незвичайна. Дивовижна манера декламації автора захоплює і не залишає байдужими. Вечір відбувся у теплій дружній атмосфері та зібрав велику захоплену аудиторію шанувальників творчості поета, який зарядив присутніх гарним настроєм і позитивними емоціями.

 

*** 

«… РАДОЩІ Й БІДУ БЕРУ, ЯК ДОЛЮ…»

Вечір-портрет до Року пам’яті народного художника України

Андрія Антонюка

18 квітня сузір’я творчих вечорів XVІ виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга» в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відкрив вечір-портрет «… Радощі й біду беру, як долю…» Андрія Даниловича Антонюка.

Великого майстра в Миколаєві знали всі і дуже любили та поважали, як вчителя, митця та просто хорошу і щиру людину. Усе своє життя Андрій Данилович писав картини, які несуть добро і любов, дарують світло людям. І сьогодні він залишається в серцях миколаївців вчителем, неперевершеним майстром живопису, талановитим земляком.

На вечорі були присутні рідні та близькі Андрія Антонюка, друзі та колеги по пензлю. Теплими спогадами про митця поділилися начальник відділу охорони культурної спадщини управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Ірина Анатоліївна Бондаренко,  літературознавець Ірина Юхимівна Береза, письменник Анатолій Андрійович Маляров, Данило та Нателла Антонюк.

Картини Андрія Даниловича надихнули на написання прекрасних віршів багатьох миколаївських поетів. Заслужений артист України, миколаївський поет, композитор, співак Олександр Сичьов зачитав вірш-посвяту художнику і виконав ліричну композицію на скрипці. На заході прозвучав вірш на мотив картин Андрія Антонюка «Чумацька вечеря» друга митця – відомого поета, перекладача, публіциста, лауреата Шевченківської премії Дмитра Креміня, у виконанні студентки Миколаївського муніципального академічного коледжу Захарової Карини.

Присутні на заході мали можливість подивитись відео телевізійної програми ТК «Миколаїв» «Сузір’я Миколаївців», присвяченої Андрію Даниловичу,  прослухати інтерв’ю з художником та переглянути відеопрезентацію репродукцій його картин.

Прикрасою вечора стала виставка художніх полотен видатного майстра «Мюнхгаузен з Божого поля», яка дозволила присутнім доторкнутися до яскравого таланту митця, насолодитися його неповторним метафізичним світом, насиченим алюзіями та складними сюжетами. Роботи для виставки надані за сприяння Фонду Андрія Антонюка.

Ведучою заходу виступила заслужений журналіст України Інга Хоржевська.

 

***

У Миколаєві відкрилась щорічна виставка місцевих видавництв «Миколаївська книга»

 

Щорічно до Всесвітнього дня книги і авторського права, який відзначається 23 квітня, Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького організовує виставка місцевих видавництв «Миколаївська книга».

18 квітня відбулося урочисте відкриття XVI виставки місцевих видавництв. За традицією значна культурна подія проходить за підтримки Миколаївської облдержадміністрації і Миколаївської міської ради у партнерстві з Миколаївською обласною бібліотечною асоціацією.

 Учасниками XVІ книжкового форуму стали 17 миколаївських книговидавництв, видавців-підприємців, вузівських видавничих центрів. На виставці представлено понад 400 книг, з яких 150 складають новинки.
Програма виставки зазвичай передбачає широкий спектр заходів, під час яких відбувається знайомство з творчістю місцевих авторів та новинками краєзнавчої літератури.

З книжковим святом городян привітали заступник Миколаївського міського голови В.І. Криленко, депутат Миколаївської обласної ради, голова постійної комісії з питань культури, науки і освіти, сім'ї та молоді, спорту Миколаївської обласної ради Н.В. Іванова, голова адміністрації Центрального району О.Д. Береза, директор Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького, заслужений працівник культури України Т.В. Тверда, директор Миколаївської обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна, заслужений працівник культури України Т.А. Жайворонок, видавець, директор видавництва «Іліон» А.В. Румянцева, голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України, лауреат обласної премії ім. Миколи Аркаса В.І. Марущак. 

Член Національної спілки журналістів України Н.Л. Макарова подарувала для Літературного музею бібліотеки Кропивницького, який у дні книжкової толоки святкує 5-річний ювілей, книгу Марка Лисянського з пам’ятним автографом автора.

 

Відкрив XVІ виставку місцевих видавництв «Миколаївська книга-2018» історик, краєзнавець, переможець загальноміської програми «Городянин року» у 2017 році в спеціальній номінації «Літопис Миколаєва» Є.Г. Горбуров. 

На заході були присутні керівник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської обласної державної адміністрації, О.О. Іваненко, начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Ю.Й. Любаров, керівники бібліотек міста, письменники, науковці, викладачі та студенти вишів, творча інтелігенція міста, представники ЗМІ.

Книжкове свято відбулося в арт-супроводженні художніх полотен А. Антонюка, наданих за сприяння Фонду Андрія Антонюка, виставки пластилінового живопису «Сонячний пес» учнів Дитячої художньої школи м. Миколаєва. Творчими партнерами заходів книжкового форуму виступали краєзнавці інтернет-порталу «Николаевский базаръ», студентський театр «Світанок» Миколаївського муніципального академічного коледжу, дитяча музична школа №8, історичний клуб «Бродекс», відомі миколаївські автори книг, музиканти, виконавці, художники.

 

 

 

 

***

Творчий проект-ілюстрація за твором Віри Марущак «Рушник»

до 204-ї річниці від дня народження найвидатнішого українського поета

Тараса Григоровича Шевченка

15 березня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького, до вшанування 204-ї річниці від дня народження геніального українського поета, відбувся творчий проект-ілюстрація за твором українського прозаїка, журналіста, голови Миколаївської обласної організації НСПУ Марущак Віри Іванівни «Рушник».

Перед гостями заходу розкрилася поетична душа українського народу, її краса і багатство. Присутні мали змогу ознайомитись із оповіданням Марущак В.І. «Рушник», в основі якого лежать реальні події з дитинства письменниці, зокрема, історія про тітку Марію, яка вишивала портрет Тараса Шевченка. У творі авторка відобразила вишиваний рушник як духовний символ рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук.

У зустрічі взяли участь творчі колективи Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв та Миколаївського коледжу культури і мистецтв. За допомогою творчих виступів було проілюстровано твір Марущак  В.І. «Рушник». Для гостей лунали народно-інструментальні мелодії ансамблю бандуристів під керівництвом Добровольської М.В., сольні виступи викладачів ДМШ №2 (Круміленко Л.В.), студентів-вокалістів МККіМ Нікулової А., Марковської К. (викладач Круміленко Н.В.), Котика О. (викладач Рибак А.В.). Прикрасою «творчої екранізації» став виступ учасників студії класичного танцю під керівництвом Семісюк Л.Ю.

На зустрічі виступив поет і літературознавець Ржепецький Л.А., який наголосив на важливості популяризації творчості Т.Г. Шевченка серед сучасної молоді. Поетеса Щетініна Л.М. привітала Віру Іванівну з втіленням творчого проекту та зробила пам’ятний подарунок – подарувала свою нову книгу.

Автором проекту виступила викладач МККіМ Ковальчук Н.П.

Захід пройшов в атмосфері родинного затишку, любові й доброзичливості.

 

*   *   *

 

«ВЛАСТЕЛИНЫ ОКЕАНОВ» - НОВА КНИГА ВАЛЕРІЯ БАБИЧА

 

16 лютого 2018 року в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація нової книги відомого миколаївського публіциста, члена Національного союзу журналістів України, інженера-суднобудівника Валерія Бабича «Властелины океанов».

Ця книга створена у форматі фотоальбому і є продовженням попередніх книг Валерія Васильовича «Наши авианосцы» и «Город святого Николая и его авианосцы». В основі видання – експозиція світлин, яка розміщувалася в 2014-2015 роках в Музеї суднобудування і флоту Миколаєва і була присвячена протистоянню радянського і американського флотів другої половини ХХ століття. За відгуками відвідувачів виставка стала ексклюзивною, яка не має аналогів. Вперше були зібрані разом унікальні фото авіаносців Радянського Союзу та Сполучених Штатів Америки. 

Під час презентації присутні мали змогу детально познайомитися з новим виданням. Валерій Васильович розповів про історію створення книги та особливості її формату, адже вона складається з чудових світлин, більшість з яких зробив сам автор або зосередив протягом років у своєму архіві. 
Зі спогадами про те, як будувалися в Миколаєві авіаносці, найбільші судна сучасності, виступив Овдієнко І.М., директор заводу ім. 61-го комунара (1986-1994 рр.). Абрамов О.М., заступник голови експертно-громадської ради виконавчого комітету Миколаївського міської ради, розповів про проект 1977 року «Халзан», розробкою якого займалися суднобудівники ЦКБ «Черноморсудопроект». Надію про спадкоємність поколінь у суднобудівній галузі Миколаєва висловив канд. техн. наук, директор кораблебудівного навчально-наукового інституту Бондаренко О.В. Яковлев В.Ф., у 1980-х роках заступник директора ЧСЗ з персоналу, проінформував присутніх про видання книги «Флагманы Черноморского», що суголосна «Властелинам океанов», і містить цінний матеріал з історії заводу від його заснування в 1897 році. Зі словами прихильності до автора і подякою за творчість виступили голова Миколаївської обласної організації НСПУ Віра Марущак та письменниця Людмила Чижова.

Приємним сюрпризом зустрічі стали музичні паузи, під час яких автор, Валерій Васильович Бабич, виконав під власний акомпанемент свої улюблені пісні, знайомі багатьом присутнім у залі.

 

*   *   * 

 

«Витязь грузинської поезії» Шота Руставелі

 

9 лютого 2018 року спільно з Радою національних товариств Миколаївщини та Миколаївським обласним грузинським національно-культурним товариством «Іберія» у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулося літературне  ревю «Витязь грузинської поезії», присвячене Шота Руставелі та його поемі «Вепхісткаосані» («Витязь у тигровій шкурі»). Це вже другий захід з літературно-художнього циклу «Література народів Миколаївщини».

Грузинська поезія, яка ще в давні часи заявила про Грузію як про окрему країну з унікальною самобутньою культурою, заслуговує особливої уваги. Чи не найбільшу пошану у світі здобув геніальний поет Шота Руставелі, який вдало поєднував державну службу з написанням пристрасних строф про героїв, кохання і славетні подвиги. Хоча б декілька рядків з його поеми процитує кожен грузин.

Гості зустрічі дізналися про овіяне легендами життя поета та декілька століть вивчення його творчості, переконалися у майстерності перекладів «Вепхісткаосані». На заході прозвучали уривки з поеми українською, російською, грузинською, білоруською мовами у виконанні представників Обласного грузинського національно-культурного товариства «Іберія», студентів МНУ ім. В.О. Сухомлинського та поціновувачів грузинської поезії.

На заході виступили Каймаразов Султан-Мурад Джемалутдинович – голова ради старійшин Ради національних товариств Миколаївської області, Каймаразова Лоліта Мурадівна – голова Ради національних товариств Миколаївської області, Ехвая Валерій Ілліч – голова Миколаївського обласного грузинського національно-культурного товариства «Іберія», Захарян Левон Артемович – вчитель історії армянскої недільної школи м.Миколаєва, Шаміль Ісмайлов – поет, ветеран МВС.

На активних учасників заходу чекали приємні сюрпризи – сувеніри від Миколаївського обласного грузинського національно-культурного товариства «Іберія».

 

*   *   *

 

НЕПОВТОРНИЙ ТАЛАНТ ЗАГАДКОВОГО ЗЕБЕКА

 

Нещодавно вийшла у світ сьома книга документально-художньої серії «Одаренные мудростью» – «Загадочный Зебек». Книга присвячена миколаївцю, одному з найбільш талановитих мариністів, нашому сучаснику Володимиру Зебеку. 24 січня 2018 року, в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація цього видання.

Морські пейзажі, натюрморти, абстрактні роботи майстра давно визнані в усьому світі і прикрашають музеї та приватні колекції у багатьох країнах. Майже півстоліття Володимир Зебек жив на Кінбурнській косі, де створював свої унікальні роботи.

Книга вийшла у видавництві «Іліон» у 2017 році. Вона складається з нарисів друзів, мистецтвознавців і просто знайомих художника, які розмірковують про його неперевершений талант та яскраву, харизматичну і суперечливу особистість. До видання увійшли мистецтвознавчі статті про творчість Зебека, а також численні репродукції картин, виконані з високою поліграфічною якістю. Вперше до книги з цієї серії додається диск з документальним відеонарисом «Зебек», автором-режисером якого є заслужений журналіст України Олександр Топчий. За багато років спілкування з художником він відзняв три повнометражних фільми. Під час презентації було продемонстровано кілька відеофрагментів, які допомогли побачити живий, неповторний образ майстра.

Гості зустрічі змогли розкрити для себе особистість художника, зрозуміти стиль і образ його мислення, переконатися у неповторності і своєрідності його пензля, а також насолодитися переглядом його картин, наданих автором ідеї книги «Загадочный Зебек» Валерієм Шепелем з приватної колекції. До уваги відвідувачів презентації було розгорнуто книжковий перегляд з фонду Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького про життя і творчість художника «Талант неистовый, как море: Владимир Зебек», який вдало доповнили світлини, надані істориком, автором одного з нарисів книги Євгеном Горбуровим. Присутні мали можливість поспілкуватися з учасниками ініціативної групи і редакційної ради проекту «Одаренные мудростью» Олексієм Геращенко та Віктором Кузьменко, галеристом Валерієм Шепелем, літературним редактором книги Олександром Топчим, завідувачем галереї мистецтв ЧНУ ім. П. Могили Любов’ю Омельченко, директором видавництва «Іліон» Ганною Румянцевою, депутатом Миколаївської обласної ради Тамілою Бугаєнко, директором Миколаївського обласного художнього музею ім. В. Верещагіна Сергієм Росляковим, істориком, членом Національного Союзу краєзнавців України Євгеном Горбуровим та іншими авторами нарисів книги. Для всіх охочих була нагода придбати нову книгу за ціною нижчою, ніж у книготорговельній мережі. Наразі триває робота над наступними книгами серії «Одаренные мудростью».

На заході були присутні художники, мистецтвознавці, шанувальники творчості Зебека,
його друзі та знайомі, представники творчої інтелігенції міста, ЗМІ.

 

*   *   *

 

АДМІРАЛТЕЙСЬКИЙ СОБОР – ВЕЛИЧНИЙ СИМВОЛ МИКОЛАЄВА КІНЦЯ XVIII СТОЛІТТЯ

19 січня 2018 року, у день Хрещення Господнього, у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація довгоочікуваного нарису «Николаевский Адмиралтейский собор» відомого миколаївського історика-краєзнавця, письменника, кандидата історичних наук Володимира Щукіна. Автор книги добре відомий городянам своїми попередніми історичними книгами і статтями, що розкривають маловідомі сторінки життя Миколаєва протягом усієї його історії.

Це видання є цінним дослідженням будівництва, існування та зникнення унікальної пам’ятки історії та архітектури Миколаєва кінця XVIII ст. – Адміралтейського собору. Комплекс собору був ровесником, символом та втіленням образу нашого міста. Майже століття він був головним храмом Чорноморського флоту. У 1936 році Собор було зруйновано і небагато миколаївців знають, що сьогодні знаходиться на місці величної споруди.

Цікавим обрядовим дійством українських народних свят зимового циклу відкрили вечір студенти Миколаївського коледжу культури і мистецтв.

На гостей заходу чекала захоплююча розповідь Володимира Щукіна про нову історичну розвідку, під час якої йому довелося дослідити унікальні архівні документи, матеріали та фотографії і відчути себе справжнім детективом, що розплутує клубок і відновлює істинний хід подій. Процес наукового розслідування вкотре довів, наскільки цікавою і багатою є історія нашого міста. Будівництво храму тісно пов'язане з іменами засновника Миколаєва – князя Григорія Потьомкіна-Таврійського і першого будівельника міста – бригадира Михайла Фалєєва, який згодом був похований поруч з цим собором.

На презентації було продемонстровано уривки з відео «Стоп-кадр» та «Исторические монологи» про Адміралтейський собор, ідею його створення, архітекторів, виконавців робіт, військових священників, які в ньому служили – видатних людей, що залишили значний слід в історії імперії. Зустріч супроводжувалася багатим ілюстративним матеріалом.

Історією створення нової книги зі слухачами поділилася відомий миколаївський видавець Ірина Гудим.

Відвідувачі мали чудову можливість поспілкуватися з науковцем і придбати книгу «Николаевский Адмиралтейский собор» з авторським автографом. Сюрпризом від Володимира Щукіна став розіграш його книг серед знавців історії міста.

 

*   *   *

 

 

ЛИТЕРАТУРНО-ХУДОЖЕСТВЕННЫЙ ЦИКЛ

«ЛИТЕРАТУРА НАРОДОВ НИКОЛАЕВЩИНЫ»

 

«Я имею вам сказать пару слов…»

Исаак Бабель

 

    23 ноября 2017 года в Центральной городской библиотеке им. М.Л. Кропивницкого состоялся вечер «Я имею вам сказать пару слов…», посвященный судьбе и творчеству еврейского писателя Исаака Бабеля.

    Этот вечер открыл литературно-художественный цикл «Литература народов Николаевщины», который был инициирован Советом национальных обществ Николаевской области и поддержан национально-культурными общинами города.

   Открывая цикл, глава Совета Л.М. Каймаразова напомнила о том, насколько важным является взаимопонимание между представителями разных этнических групп и приобщение к культуре других народов, одной из форм которого является изучение языка и литературы.

   Гости узнали о жизни и литературном творчестве Исаака Бабеля с интересным комментарием специалиста по истории евреев юга Украины, кандидата исторических наук В.В. Щукина. Глава Николаевского общества еврейской культуры М.Д. Гольденберг поделился своими наблюдениями над стилем бабелевских рассказов. Внук просветителя и педагога Адриана Топорова и популяризатор его творчества И.Г. Топоров рассказал о структуре последнего издания книги «Крестьяне о писателях», в которое были включены главы о тех художниках слова, чье творчество в СССР было запрещено, в т.ч. и об Исааке Бабеле.

     Кроме этого, гости имели возможность поучаствовать в громких чтениях рассказов знаменитого писателя, а также посмотреть отрывки старых фильмов и услышать попурри из самых известных еврейских мелодий в исполнении воспитанника Николаевского государственного высшего музыкального училища Никиты Вихорева. В формате свободного микрофона выступили литературный критик и публицист Евгений Мирошниченко,  председатель Николаевской областной общественной организации областной РНО «Руcичъ» Тамара Белоусова, председатель грузинского национально-культурного общества «ИБЕРИЯ» Валерий Эхвая.

       Партнером подготовки и проведения литературного вечера стало Николаевское общество еврейской культуры.

*   *   *

  

Досвiд Веселинiвської Центральної районної бiблiотеки 

Борис Мозолевськийукраїнець, якого варто пам’ятати

«Люблю тебе, гіркий мій степе,
Солончаки та полини!
Як раптом зможу жить без тебе,
Мене навіки прокляни.»

                                                                                                                                               (Б.Мозолевський)

     Автор цього вірша був справжнім сином українського степу і справжньою людиною. Хоч його уже немає серед нас, та він живе у нашій пам’яті. Ви повинні знати його ім’я, це – Борис Мозолевський, всесвітньовідомий археолог, поет, наш земляк, який народився в селі Миколаївка, Веселинівського району, Миколаївської області.

   

  80 - річчю від дня народження Бориса Миколайовича Мозолевського була присвячена науково-практична конференція «Я воскресну в тридцятім столітті», організована Веселинівською ЦРБ спільно з районним відділом освіти.  До проведення заходу було залучено школярів, районний історичний музей, музей історії та побуту села Катеринівка. На конференцію були також запрошені представники влади, громадських організацій, рідні та шанувальники Бориса Миколайовича, жителі селища. Для присутніх була оформлена книжкова виставка «Борис Мозолевський  –  українець, якого варто пам’ятати».

     Відкрився  захід   чудовими піснями на слова Б. Мозолевського у виконанні    вокального ансамблю «Талант». Завідуюча відділом обслуговування Веселинівської районної бібліотеки Л.М. Гордович розповіла про життєвий та творчий шлях нашого відомого земляка, детальніше зупиняючись на роках дитинства, період становлення його, як особистості. Висвітлив постать Мозолевського як археолога, історика, науковця директор районного історичного музею Ю.П.Бурим.  Учні Веселинівської районної гуманітарної гімназії розкрили талант Мозолевського-поета, читаючи його чудові вірші. Слова директора Катеринівського музею  Н.І.Денисюк проникли у серце кожного присутнього, наповнивши теплом та гордістю за наших знаменитих земляків. У своєму виступі Ніна Іванівна запропонувала організувати  в селі Миколаївка, на Батьківщині Мозолевського,  музей відомого земляка. Рідна племінниця поета, О.В.Добровольська та шанувальниця творчості Л.В.Калиняк  поділилися своїми спогадами про ювіляра та  читали улюблені вірші з поезії  Бориса Миколайовича.   Історик - краєзнавець С.А.Шепета розповів, як і що підштовхнуло його до вивчення творчості і здобутків  Мозолевського, а потім прочитав свій вірш-посвяту.

   Перед присутніми виступила секретар селищної ради О.А.Шевченко доповівши, що на вимогу жителів селища виконкомом селищної ради прийнято рішення перейменувати площу Леніна та вулицю Леніна іменем Бориса Мозолевського. Педагогічним та учнівським колективами подано ініціативу  присвоїти  ім’я Б.Мозолевського Веселинівській гуманітарній гімназії. Цікавими були виступи постійних читачів та громадських активістів В.П.Ткач та М.М.Донченко, голови Веселинівської селищної громадської організації жінок «Пектораль» Л.Г.Ратушняк, співорганізатора заходу - директора районного Будинку дитячої творчості І.В.Павлюк.

    На заключення заступник голови райради О.М.Загорулько подякувала організаторам за змістовний захід і побажала всім присутнім і надалі продовжувати вивчати, популяризувати та  зберігати історію рідного краю. 

Гордович Л.М.,

 завідуюча відділом обслуговування Веселинівської ЦРБ 

*   *   *

 

30 сентября - всеукраинский день библиотек